RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co najbardziej straciło w tym roku na wartości? Ropa, rubel i… bitcoiny

W tym roku rekordowe spadki cen notuje ropa, rosyjski rubel i bitcoin (fot. wikipedia/CC/sxc.hu/2happy)

Rekordowo niskie ceny ropy i rubla to niejedyne sensacje w tym roku. 54–procentowy spadek wartości zanotowała wirtualna waluta bitcoin.

Rosja ma problem: rubel tanieje, wzrost zerowy, a Putinowi kurczy się majątek

Rubel osiągnął w czwartek kolejny rekord ceny. Za każde euro trzeba było zapłacić prawie 69 rubli, a za dolara 55 rubli. Spadek wartości rosyjskiej...

zobacz więcej

W poniedziałek za funta trzeba było zapłacić 100 rubli, a za dolara 60. Oznacza to 46–procentowy spadek wartości rosyjskiej waluty od początku roku. Równolegle tanieje ropa naftowa, co ma ogromny wpływ na wartość rubla. Na początku tygodnia najpopularniejszy rodzaj tego surowca, ropa Brent, dochodziła do ceny 61 dolarów za baryłkę. Średnia cena „czarnego złota” spadła w ciągu 12 miesięcy o 44 proc.

Za poród zapłacą w bitcoinach. Przełomowa transakcja wkrótce w Warszawie

W szpitalu Medicovera można już płacić bitcoinami. Jest pierwsza para, która w kryptowalucie chce rozliczyć koszty porodu – informuje „Puls...

zobacz więcej

Niepewna inwestycja

Do tych spadków można doliczyć także ostre nurkowanie wirtualnej waluty – bitcoina. Pod koniec 2013 roku każda „e–moneta” miała wartość 1,1 tys. dolarów. Już na początku roku spadła do wartości ok. 700 dolarów, a obecnie jest przeliczana na 350 dolarów. Głównym powodem spadku są coraz wyraźniejsze głosy o potrzebie wprowadzenia regulacji dotyczących stosowania bitcoinów i innych wirtualnych walut. W zamierzeniu miały one stanowić bezpieczny – w wielu znaczeniach tego słowa – sposób na przechowywanie majątku. Bitcoiny w dobie handlu internetowego miały uwolnić internautów od konieczności korzystania z kart kredytowych, wpisywania pinów czy ryzyka kradzieży danych.

W praktyce jednak zalety bitcoinów zaczęły być wykorzystywane przez przestępców. Ponieważ przepływy bitcoinów nie są regulowane przez żadną instytucję, chętnie używano ich do dokonywania transakcji np. w handlu narkotykami czy dziecięcą pornografią. Dodatkowo użytkownicy bitcoinów w żaden sposób nie są chronieni przez prawo. Dlatego coraz więcej państw zapowiada wprowadzenie zakazu stosowania bitcoinów. Tak planuje postąpić m.in. Rosja, a Stany Zjednoczone wprowadzają obowiązek ujawniania danych użytkowników wirtualnej waluty.

źródło:
Zobacz więcej