RAPORT

Pogarda

Czy polskie lotniska zapłacą miliony złotych zaległego podatku? Mała gmina skarży rząd do KE

Według gminy, sprzeczne z prawem UE jest zwolnienie lotnisk z części podatku (fot. Wikipedia)
Według gminy, sprzeczne z prawem UE jest zwolnienie lotnisk z części podatku (fot. Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Niewielka gmina Zabierzów z Małopolski, na terenie której działa krakowskie lotnisko w Balicach, przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi. Zdaniem władz gminy, sprzeczne z unijnym prawem jest zwolnienie portów lotniczych z części podatku od nieruchomości.

Lotnisko w Gdyni musi zwrócić 100 mln

Prawie 100 milionów złotych do zwrotu! Pomoc publiczna dla lotniska w Gdyni-Kosakowie jest niedozwolona – orzekła Komisja Europejska. Bruksela...

zobacz więcej

– Polska miała obowiązek zgłoszenia do Brukseli zwolnienia od płacenia podatku do lipca 2007 roku. Ten wymóg nie został spełniony, dlatego naszym zdaniem podatek nam się należy – mówi Mikołaj Miścicki, radca prawny Gminy Zabierzów.

Zabierzów co roku traci na tym około 6 mln złotych, które zostają w kieszeni krakowskiego lotniska. Jak wyjaśnia rzeczniczka Kraków Airport w Balicach, Urszula Podraza lotnisko nie płaci, bo w ten sposób złamałoby prawo.

– Żaden przedsiębiorca nie zapłaci podatku, który nie jest określony przepisami prawa. Nie może nawet tego zrobić, bo byłoby to działanie na niekorzyść spółki. My jesteśmy spółką prawa handlowego i nas obowiązuje odpowiedni kodeks – mówi rzeczniczka.

Skarga zostanie wysłana na początku stycznia

Gmina nie obwinia lotniska, lecz polski rząd, który miał obowiązek dopełnić formalności. W tej sprawie wójt Zabierzowa zwracała się z prośbą o rozwiązanie sprawy do ministerstw infrastruktury i finansów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie przyniosło to rezultatów, więc władze gminy chcą szukać sprawiedliwości w Brukseli.

Skarga z Zabierzowa do Belgii zostanie wysłana na początku stycznia. Rozstrzygnięcie Komisji Europejskiej będzie dotyczyło nie tylko podkrakowskiego lotniska, ale wszystkich portów lotniczych w Polsce.

– Pozytywna dla gminy decyzja oznaczać będzie, że ten kto nie płacił podatków, będzie je musiał oddać za lata wstecz – wyjaśnia Mikołaj Miścicki. Do tej pory, żadna z gmin w Polsce na terenie, której działają lotniska, nie zgłaszała podobnych roszczeń jak Zabierzów. Dlatego sprawa może stać się precedensowa.


Budowa lotniska w Berlinie potrwa… 11 lat. „To radosna i dobra wiadomość”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej