Ławrow: możemy umieścić broń atomową na Krymie

Ławrow nie wyklucza, że na Krymie pojawi się broń atomowa (fot. wikipedia/CC)

– Jesteśmy jedynymi, którzy zabiegają o pozostawienie Donbasu w składzie Ukrainy, nalegając na wypełnieniu przez Kijów zobowiązania przeprowadzenia reformy konstytucyjnej z udziałem wszystkich regionów i wszystkich sił politycznych Ukrainy – oświadczył w poniedziałek Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji zapowiedział także, że Moskwa może umieścić na Krymie broń atomową.

– Krym stał się teraz częścią państwa, które zgodnie z Traktatem o nierozprzestrzenianiu broni atomowej dysponuje taką bronią – odparł pytany przez agencję Interfax czy Moskwa ma zamiar umieścić pociski nuklearne na ukraińskim półwyspie, anektowanym w marcu przez Rosję.

Krytyka USA

Ławrow skrytykował także przyjętą w zeszłym tygodniu przez amerykański Kongres ustawę wyrażającą poparcie dla Ukrainy i przewidująca dostawy broni dla tamtejszego wojska. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta Obamy.

Szef rosyjskiej dyplomacji zapowiedział, że reakcja Rosji jest uzależniona od tego, czy dokument zostanie przez niego podpisany.

Zdawkowe oświadczenie, bez spotkania z dziennikarzami. Zakończyło się spotkanie Kerry'ego i Ławrowa

Trzy godziny trwało spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych. Siergiej Ławrow i John Kerry spotkali się w rezydencji ambasadora USA...

zobacz więcej

– U podstaw tego przedsięwzięcia legła bynajmniej nie troska o Ukrainę, lecz maniakalne pragnienie ukarania Rosji za wszelkie możliwe i niemożliwe grzechy – twierdzi Ławrow. Dotychczas administracja USA sprzeciwiała się dostarczeniu Kijowowi broni śmiercionośnej, co uzasadniano obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Długie nocne rozmowy

W niedzielę Ławrow spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Johnem Kerrym w Rzymie. Rozmowa trwała trzy godziny, ale nie pojawiły się po nim praktycznie żadne informacje. W komunikacie nie wspomniano o tym, by podczas spotkania poruszano kwestię Ukrainy.

źródło:

Zobacz więcej