PiS przegania PO w najnowszym sondażu dla „Wiadomości” TVP1

Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Polską Razem zanotowała duży, 6–procentowy wzrost poparcia w najnowszym sondażu preferencji partyjnych, przygotowanym przez TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Na te partie zamierza zagłosować 34 proc. ankietowanych. Platforma Obywatelska cieszy się 31-procentowym poparciem. Próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze PSL (8 proc.), SLD i KNP (po 5 proc.).

PiS powoli ściga PO, traci SLD, w Sejmie jeszcze PSL i KNP. Sondaż TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1

32 proc. badanych poparłoby w listopadzie Platformę Obywatelską. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które wspólnie z Solidarną...

zobacz więcej

W poprzednim badaniu, przeprowadzonym w listopadzie, PiS zdobył 28 proc. poparcia respondentów. Platforma otrzymała wówczas 32 proc., SLD 7 proc., a PSL i KNP po 5 proc. poparcia. W porównaniu do poprzedniego badania 1–procentowy wzrost zanotował Twój Ruch, który według najnowszego sondażu może liczyć na głosy 3 proc. wyborców. Również 3 proc. badanych zadeklarowało chęć oddania głosu na inne partie.

11 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosuje. To o 9 proc. mniej niż w czasie badania w listopadzie.

Według obliczeń TNS, wyniki sondażu przekładają się na 215 miejsc w Sejmie dla PiS wraz z sojusznikami, 195 dla Platformy, 37 dla PSL, 9 dla KNP i 4 dla SLD.Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10–11 grudnia 2014 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 respondentów w wieku powyżej 18 roku życia. Możliwy błąd wynosi +/- 3 proc.

Poparcie dla kandydatów na prezydenta

W piątek zaprezentowaliśmy wynik badania TNS Polska dotyczący poparcia Polaków dla kandydatów na prezydenta. Najlepszy wynik w sondażu uzyskał Bronisław Komorowski, który może liczyć na 57 proc. głosów. Na drugim miejscu z 17–procentowym poparciem znalazł się kandydat PiS Andrzej Duda. Znacznie mniejszym poparciem badani obdarzyli Janusza Korwin-Mikkego, który uzyskał 5 proc. poparcia. Na czwartym miejscu znalazł się Ryszard Kalisz z 4-procentowym poparciem, a za nim Janusz Palikot, który może liczyć na 2 proc. głosów.

Natomiast 13 proc. badanych nie wiedziało jeszcze na kogo odda głos. 3 proc. respondentów wyraziło wolę głosowania na „innego kandydata”.

źródło:
Zobacz więcej