RAPORT

Pogarda

Budowa lotniska w Berlinie potrwa… 11 lat. „To radosna i dobra wiadomość”

Szef zarządu lotniska Hartmut Mehdorn (fot.  PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)
Szef zarządu lotniska Hartmut Mehdorn (fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)

Najnowsze

Popularne

– Nowy port lotniczy w Berlinie rozpocznie pracę w drugiej połowie 2017 r. – powiedział w piątek wiceszef rady nadzorczej Rainer Bretschneider. Pierwotny termin oddania lotniska do użytku – 2011 r. – był z przyczyn technicznych wielokrotnie przesuwany.

Berlin: otwarcie lotniska odłożone bezterminowo

Termin oddania do użytku nowego portu lotniczego w Berlinie został przełożony po raz czwarty, bez podania nowej daty. Fiasko prestiżowej inwestycji...

zobacz więcej

– To radosna i dobra wiadomość – powiedział szef zarządu lotniska Hartmut Mehdorn. Jego zdaniem „plac budowy jest pod kontrolą”. Jak zapowiedział, zakończenie prac budowlanych nastąpi między marcem a czerwcem 2016 roku.

Budowa portu lotniczego Berlin-Brandenburg (BER) w Schoenefeld w południowo-wschodniej części stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty miały wystartować na jesieni 2011 roku. Z powodu licznych technicznych usterek, w tym niesprawnej instalacji przeciwpożarowej, termin otwarcia lotniska czterokrotnie przesuwano.

Nowy port lotniczy obliczony jest na obsługę 27 mln pasażerów rocznie. Przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia rady nadzorczej była propozycja Mehdorna, by rozszerzyć obiekt o dodatkowy mniejszy terminal. Jego zdaniem już za dwa lata liczba pasażerów wzrośnie do 37 mln.

Koszt inwestycji wyniesie 5,4 mld euro

Budowa lotniska pochłonie łącznie 5,4 mld euro – dwukrotnie więcej niż zakładał pierwotny kosztorys. Inwestycja powstaje na terenie dawnego głównego lotniska pasażerskiego NRD Berlin-Schoenefeld.

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkości w Niemczech po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech ostatnich lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej