RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Komorowski i Duda spotkają się w II turze”, „kadencja prezydenta sama się broni”

– 17-procentowe poparcie na starcie dla Andrzeja Dudy to jest bardzo dobry wynik. Jest pewne, że obecnie urzędujący prezydent Bronisław Komorowski oraz – mam nadzieję – przyszły prezydent Andrzej Duda spotkają się w II turze i będzie to bardzo wyrównany bój – w ten sposób Ryszard Czarnecki z PiS odniósł się do wyników sondażu ośrodka TNS Polska na zlecenie „Wiadomości” TVP1. Z badania wynika, że Bronisław Komorowski miałby szansę na wygranie wyścigu o fotel prezydencki już w pierwszej turze przyszłych wyborów prezydenckich.

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Komorowski deklasuje innych kandydatów w walce o fotel prezydencki

Bronisław Komorowski miałby szansę na wygranie wyścigu o fotel prezydencki już w pierwszej turze przyszłych wyborów prezydenckich. Tak wynika z...

zobacz więcej

Komorowski uzyskał poparcie 56 proc. badanych respondentów. Drugi w kolejności jest Andrzej Duda, kandydat PiS, na którego chciałoby głosować 17 proc. badanych.

Według sondażu na kolejnych miejscach znaleźli się: Janusz Korwin-Mikke, który uzyskał 5 proc. poparcia, Ryszard Kalisz z 4-procentowym poparciem i Janusz Palikot, który może liczyć na 2 proc. głosów.

Natomiast 13 proc. badanych nie wiedziało jeszcze na kogo odda głos. 3 proc. respondentów wyraziło wolę głosowania na „innego kandydata”.

– Jacek Sasin, gdy ukazał się pierwszy sondaż, po tym jak ogłosiliśmy jego kandydaturę na prezydenta Warszawy, miał poparcie 15 proc., a w ciągu dwóch miesięcy uzyskał poparcie trzykrotnie większe – powiedział Czarnecki.

„Bardzo dobry wynik Andrzeja Dudy”

Jak zaznaczył polityk, 17 proc. na starcie dla Andrzeja Dudy to jest bardzo dobry wynik i kandydat PiS o tym wie. – Kampania prezydencka jest dłuższa niż kampania, w której Sasin uzyskał wynik trzy razy lepszy niż pierwszy sondaż. Ta kampania będzie trwała pięć miesięcy. Wybory prezydenckie są dopiero w maju – dodał.

– Jest pewne, że i obecnie urzędujący prezydent Komorowski i mam nadzieję przyszły prezydent Andrzej Duda spotkają się w II turze i będzie to bardzo wyrównany bój – podkreślił Czarnecki.

Polityk przypomniał inny sondaż. – Urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz miała wygrać w cuglach w I turze wyborów samorządowych, a jednak musiała stanąć do II tury – zaznaczył.

Poparcie dla Komorowskiego topnieje

— Zwracam uwagę, że w poprzednim sondażu prezydenckim, 23 listopada, pan prezydent Komorowski miał 61 proc. Teraz ma 56 proc., a więc nastąpił spadek. Część osób zwracała uwagę, że pan prezydent Komorowski ma nawet trochę poparcia ze strony prawicy i centroprawicy. Teraz już wiadomo, że to poparcie topnieje i będzie stopniowo przepływało do Andrzeja Dudy. Wydaję mi się, że ta druga tura Komorowski – Duda jest pewna, a kto w niej wygra, dziś tego nikt nie wie – powiedział Czarnecki.

Co różni obu polityków?

– Andrzej Duda jest politykiem o pokolenie młodszym, bardzo dynamicznym i pracowitym. Warto wspomnieć, że prezydent Komorowski okazał się – przepraszam za określenie – legislacyjnym leniem, bardzo mała ilość inicjatyw ustawodawczych, porównywalna z małą ilością inicjatyw legislacyjnych Lecha Wałęsy. Świętej Pamięci Lech Kaczyński, do którego odwołuje się Andrzej Duda, nazywając się też jego wychowankiem, miał czterdzieści kilka inicjatyw legislacyjnych w swojej niespełna pięcioletniej kadencji. Ponadto Andrzej Duda mówi kilkoma językami. Ma wyraźną przewagę – zaznaczył polityk PiS.

Jak powiedział Czarnecki, prezydent do tej pory nie wiele robił, a jak ktoś niewiele robi, nie popełnia błędów. – Jednak ostatnie sytuacji, chociażby z PKW, kiedy pan prezydent musiał zająć stanowisko i podzielił społeczeństwo, pokazują, że poparcie dla Komorowskiego będzie spadać, a Andrzeja Dudy będzie rosnąć.


Duda oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta. „Ma wygrać wybory”
teraz odtwarzane
Ryszard Czarnecki z PiS o wynikach sondażu dla „Wiadomości” TVP1

Sondaż: PO na czele wyścigu do parlamentu; 9 proc. dla PSL

Zwycięstwo wyborcze Platformy Obywatelskiej i 9 proc. dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tak wyglądałby wynik wyborów parlamentarnych, gdyby...

zobacz więcej

Lewica ma gigantyczny problem

– Obserwujemy tendencję spadkową lewicy. Ostatnie wybory pokazały, że elektorat lewicowy bardzo się skurczył. Potencjalny kandydat na prezydenta zjednoczonego obozu lewicy też nie uzyskuje dobrych wyników w sondażach. Lewica ma gigantyczny problem, nawet najpopularniejsze nazwiska, jak Ryszard Kalisz, nie generują dużego zainteresowania wyborców – tak do wyników sondażu odniósł się Marcin Kierwiński z PO.

Komentując noty Andrzeja Dudy powiedział, że wynik kandydata PiS na prezydenta jest słaby, zważywszy na wyniki Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów. – Elektorat Prawa i Sprawiedliwości to dwadzieścia parę procent. Każdy wynik poniżej tego poziomu pokazuje, że PiS ma problem – dodał.

PO spokojna o los Komorowskiego

– W różnych badaniach, które mieliśmy wcześniej, widzimy że akceptacja dla prezydentury Bronisława Komorowskiego, nawet w elektoracie PiS, jest bardzo duża. Bronisław Komorowski jest obiektywnie bardzo dobrym prezydentem – podkreślił Kierwiński.

Jak dodał, życiorys Bronisława Komorowskiego i jego dokonania, a także pierwsza, dobra, spokojna i merytoryczna kadencja same się bronią. – Pan prezydent nie będzie musiał wiele robić, aby pokazywać, że jest najlepszym kandydatem – zaznaczył polityk PO.

Jak powiedział Kierwiński, o tym, czy Bronisław Komorowski wygra wybory w I turze zdecydują wyborcy. – Te ostatnie lata to bardzo dobra prezydentura Bronisława Komorowskiego i myślę, że to będzie I tura. Podchodzimy do tego spokojnie. Musimy popracować, aby wygrać w I turze – podsumował.

teraz odtwarzane
Komentarz Marcina Kierwińskiego z PO do wyników sondażu TNS Polska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej