RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Biskupi wycofali się z Komitetu Honorowego marszu PiS 13 XII

Wszyscy biskupi wycofali się z Komitetu Honorowego marszu współorganizowanego 13 grudnia przez PiS w Warszawie – poinformował na antenie TVP Info rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

„Metody mamy białoruskie”. „Marsz 13 grudnia może być dramatyczny”

– W państwie, które ma problemy z demokracją, protesty społeczne są uzasadnione. A dzisiaj mamy metody białoruskie. Stosuje się argument siły czyli...

zobacz więcej

– Przed południem ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, powiadomił mnie, że wszyscy biskupi wycofali się z komitetu honorowego marszu – mówił w TVP Info ks. Kloch. – Nie chcę komentować tej informacji. Z tego, co wiem wynika, że biskupi nie chcieli wziąć udziału w marszu, a w komitecie honorowym – dodał.

Decyzję biskupi podjęli „mając na względzie troskę o jedność wszystkich Polaków”.

W sobotę ulicami Warszawy ma przejść „Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. To już czwarty marsz w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce współorganizowany przez PiS. W tym roku odbędzie się w kontekście wydarzeń związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi, które – według polityków PiS – zostały sfałszowane.

Politycy PiS podkreślali, że marsz ma mieć charakter nie tyle polityczny, co obywatelski. W skład Komitetu Honorowego marszu weszli m.in. biskupi: Wiesław Mering, Ignacy Dec, Antoni Dydycz, Edward Frankowski. Teraz – jak poinformował rzecznik Episkopatu Polski – wycofali oni swe poparcie.

Gowin o marszu 13 grudnia: nie ma analogii między dzisiejszą sytuacją, a stanem wojennym

– To nie jest data, z której ja byłbym zadowolony – powiedział Jarosław Gowin o zorganizowaniu przez PiS w Warszawie 13 grudnia Marszu Wolności,...

zobacz więcej

Naciski z Watykanu?

Decyzje hierarchów mogą być spowodowana naciskami z Watykanu. Krytyczne stanowisko wobec udziału biskupów w komitecie honorowym marszu miał zająć nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

źródło:
Zobacz więcej