RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejna tragedia po dopalaczach. Nie żyje 21-letni student z Bydgoszczy

Najnowsze

Popularne

Prawdopodobnie dopalacze były przyczyną śmierci 21-letniego studenta z Bydgoszczy. Mężczyzna zmarł w szpitalu pomimo godzinnej reanimacji. Znaleziono przy nim saszetki po tzw. dopalaczach. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia i przesłuchuje świadków. Tymczasem handel dopalaczami kwitnie. Sanepid jest bezradny, bo w miejsce dopiero co zamkniętych sklepów z tymi zagrażającymi życiu substancjami, inna firma otwiera nowe, a klientów nie brakuje.

24-latek handlował dopalaczami m.in. z dodatkiem trutki na szczury

Trutka na szczury, podpałka do grilla i zioła. Dopalacze o takim składzie oferował swoim klientom 24-latek z Elbląga. Kilku amatorów „szczurzych...

zobacz więcej

21-letni Adam G. został w nocy z środy na czwartek przywieziony do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza. Wcześniej bawił się z kolegami w jednym z klubów. Kiedy wyszli na ulicę, mężczyzna zasłabł. Szybki przyjazd karetki i godzinna reanimacja pacjenta nie pomogły. 21-latek zmarł.

Dochodzenie prowadzi już policja pod nadzorem prokuratury. Przesłuchuje świadków, ustala źródło pochodzenia substancji.

Coraz więcej zatruć

Problem narasta. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci i młodzieży po zażyciu tzw. dopalaczy. Często są nieprzytomne i w stanie ciężkim. Od początku roku inspektorzy sanitarni przeprowadzili 38 kontroli w miejscach, gdzie były sprzedawane dopalacze. Zabezpieczyli ponad trzy tysiące sztuk towaru.

Handel dopalaczami kwitnie w sieci

zobacz więcej

Sklepy z dopalaczami bardzo ciężko zamknąć

Większości sklepów nie można zamknąć, bo sprzedawcy prowadzą w nich równolegle inną już legalną działalność. Postanowienia o nałożonych karach finansowych nie odbierają.

Bydgoski sanepid skierował w tym roku do prokuratury 20 zawiadomień dotyczących ujawnienia niedozwolonych substancji. Sprawy najczęściej są umarzane, zarzutów nikomu dotąd nie postawiono.

Przepisy nie nadążają. Ustawodawca określa zakres substancji, którymi obrót jest zakazany, a skład dopalaczy zmienia się z dnia na dzień. Dlatego tak ważna jest edukacja dotycząca zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej