PO nie ma problemu z Sikorskim. „Zapłacił za urodziny według obowiązującego cennika”

– Partia zajmie się sprawą wyjazdów Radosława Sikorskiego, jeśli zostaną mu postawione zarzuty – poinformował w programie „Gość poranka” w TVP Info sekretarz generalny PO Andrzej Biernat. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń w mediach, że marszałek Sejmu jeździł prywatnym autem za pieniądze z sejmowej kasy. Biernat zapewnił również, że Sikorski zapłacił za organizację swoich urodzin w pałacyku MON w Helenowie według obowiązującego cennika.

„Minister w weekendy tak gorliwie wypełniał obowiązki poselskie? To nierozsądne”

– Rzeczą nierozsądną jest. kiedy minister korzysta z samochodu służbowego i jednocześnie rozlicza (własny – red.) samochód na cele poselskie; że...

zobacz więcej

Tygodnik „Wprost” informował kilka dni temu, że marszałek Sejmu Radosław Sikorski jeszcze jako minister pobierał z Kancelarii Sejmu pieniądze jako zwrot kosztów za używanie prywatnego auta do poselskich wyjazdów. Działo się tak, chociaż jako szef MSZ miał do dyspozycji samochód służbowy. Andrzej Biernat zapowiedział wówczas, że Platforma zwróci się do Sikorskiego o wyjaśnienia; kilka godzin później wycofał się jednak z tych stwierdzeń i zapewnił, że jego słowa zostały nadinterpretowane.

„Obowiązuje zasada domniemanej niewinności”

W czwartek w TVP Info sekretarz generalny Platformy powiedział, że „Sikorski powinien rzetelnie wyjaśnić swoje problemy” oraz że „wszystkie sprawy dotyczące polityków, które budzą wątpliwości, muszą być dokładnie wyjaśnione”. Jednocześnie poinformował, że „partia zajmie się tym, kiedy zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty”.

– W Polsce obowiązuje zasada domniemanej niewinności. Dopóki się winy nie udowodni, nie skazujmy nikogo na potępienie – powiedział.

„Sikorski zawsze cieszył się wysokim zaufaniem”

Gość TVP Info zwrócił uwagę, że „każdy poseł, a marszałek Sejmu jest również posłem, ma prawo do ryczałtu za pracę w swoim okręgu wyborczym”.

– Sikorski zawsze cieszył się wysokim zaufaniem wyborców, jest szanowany w naszej partii – przekonywał sekretarz generalny PO Andrzej Biernat.


Biernat: Platforma nie ma o co pytać Sikorskiego i Arłukowicza
teraz odtwarzane
Biernat: Sikorski zapłacił za imprezę w Helenowie

Sikorski zapowiada pozew ws. doniesień, że MON płacił za jego imprezę. I pokazuje fakturę

Prokuratura otrzymała zawiadomienie i bada, czy Radosław Sikorski wyprawił urodziny za pieniądze Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zawiadomienie...

zobacz więcej

„Nie wiem, jakie są zasady i regulaminy”

W środę Radio Zet podało informację o tym, że prokuratura bada, czy Radosław Sikorski wyprawił urodziny za pieniądze Ministerstwa Obrony Narodowej. Impreza miała odbyć się w pałacyku MON w Helenowie w lutym zeszłego roku. Sikorski twierdzi, że to nagonka opozycji i zapowiada pozwy.

– Z tego, co wiemy, na tej imprezie był były premier Szwecji Carl Bildt, tak że była to delegacja zagraniczna. Poza tym marszałek Sikorski zapłacił według cennika – powiedział Andrzej Biernacki, odnosząc się do tych zarzutów.

Zapytany, czy normalne jest, że resort obrony wynajmuje pałacyk na prywatne imprezy, powiedział żeby pytać o to w MON. – Ja nie wiem, jakie są zasady i regulaminy – podkreślił.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej