RAPORT

Pogarda

„Im mniej debaty politycznej wokół więzień CIA, tym lepiej”

Najnowsze

Popularne

– Toczy się śledztwo, prokuratura jest zainteresowana raportem Kongresu USA. Na tej podstawie będzie podejmowała dalsze działania – mówił Tomasz Siemoniak, szef MON. Z kolei szef MSZ Grzegorz Schetyna powiedział, że raport raportem, ale Polska musi budować dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Siemoniak stwierdził, że sprawą tajnych więzień CIA w Polsce powinien zająć się polski wymiar sprawiedliwości. – To sprawa dla prokuratury. Ważne, żeby stosunki z naszym najważniejszym sojusznikiem nie ucierpiały na skutek publikacji tego raportu. Nad tym pracujemy w Polsce, to jest w gestii prokuratury. Im mniej debaty politycznej wokół tego, tym lepiej – uważa.

Szef MON stwierdził, że wszystkie partie są co do tego zgodne i to jest dobre. – Dobrze, że wszyscy mają na względzie troskę o bezpieczeństwo i dobro Polski. Polscy politycy i rządzący powinni być wstrzemięźliwi w ocenianiu tej sytuacji, nie możemy dać się ponieść emocjom – ocenił. Dodał, że dowódcy polskich kontyngentów na świecie, tak jak i Amerykanie, zwiększyli ostrożność w placówkach.

„Nie chcę ferować wyroku”

Grzegorz Schetyna, szef MSZ, również uważa, że sprawa więzień CIA leży w rękach prokuratury. Stwierdził, że raport mówi o trudnej historii. – Przyjmujemy ten raport, to co jest w nim napisane, ale musimy dbać o dobre stosunki polsko-amerykańskie w przyszłości. Liczę, że śledztwo zostanie doprowadzone do końca, wszystkie sprawy zostaną wyjaśnione – mówił. Powiedział też, że ma nadzieję, iż raport pomoże polskiej prokuraturze doprowadzić to postępowanie do końca. – Nie chcę ferować wyroku – dodał.

teraz odtwarzane
„Nie chcę ferować wyroku”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej