RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pomagają innym, a sami potrzebują wsparcia. SPOZA zbiera fundusze na kaucję za nowy lokal

– Stowarzyszenie SPOZA działa wspierając osoby z różnych środowisk. To są zazwyczaj osoby, które się gdzieś zagubiły w życiu, często nie mają kontaktu z innymi ludźmi lub potrzebują wsparcia, by ponownie włączyć się do sfery zawodowej – powiedziała w rozmowie z tvp.info Agnieszka Żarnecka, prezes Stowarzyszenia SPOZA. Teraz wsparcia potrzebuje poradnia stowarzyszenia, która zmienia siedzibę i musi wpłacić kaucję, by nie stracić budynku. Zbiórka organizowana jest poprzez portal crowdfundingowy.

Niepełnosprawni poza rynkiem pracy?

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony w Polsce po raz 21. W naszym kraju żyje prawie pięć milionów osób z niepełnosprawnością.

zobacz więcej

Stowarzyszenie SPOZA pomaga przede wszystkim dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej oraz osobom dorosłym, zarówno niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym, które poszukują pracy.

Poradnia musi opuścić obecną siedzibę. – Lokal, w którym teraz się znajdujemy był wynajęty na potrzeby projektu unijnego, w tym projekcie były przeznaczone środki na wynajem. Znaleźliśmy tańszy lokal, który będzie odpowiedni dla działania poradni dla osób z niepełnosprawnością – powiedziała prezes zarządu.

Lokal tańszy w utrzymaniu

– Lokal jest współfinansowany z zasobów miasta, dlatego będzie dużo tańszy w utrzymaniu i da nam gwarancję, że będziemy mogli być długo w jednym miejscu, co jest dla nas bardzo ważne – powiedziała Żarnecka, która jest także psychologiem i doradcą zawodowym.

W tym roku ze wsparcia poradni skorzystało ponad 300 osób, z czego 40 proc. osób z grupy, która poszukiwała pracy, znalazło zatrudnienie.

– W stowarzyszeniu prowadzimy konsultacje indywidualne u psychologów, u doradców zawodowych, prowadzimy coaching i mamy prawnika, który pomaga w różnych sprawach, z którymi przychodzą beneficjenci. Prowadzimy też zajęcia grupowe, aktywizujące społecznie osoby, które do nas przychodzą oraz warsztaty aktywizacji zawodowej – powiedziała Małgorzata Rupar, sekretarz zarządu SPOZA.

Projekty przygotowywane przez Stowarzyszenie są adresowane przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością.

Akcją zorganizowana jest na portalu crowdfundingowym
Akcją zorganizowana jest na portalu crowdfundingowym

Korzyści dla beneficjentów

– Stowarzyszenie bardzo dużo mi pomogło. Przede wszystkim ze znalezieniem pracy. Korzystam także z innych porad i warsztatów oraz kursów organizowanych przez SPOZA – powiedziała Magdalena Kowalczyk, beneficjenta.

Z kolei Krystynę Morawską do Stowarzyszenia skierowała opieka społeczna. Następnie były kursy i szkolenia. Dziś, po 14 latach bezowocnego poszukiwania pracy pani Krystyna znalazła zatrudnienie. – Najpierw byłam przyjęta na staż, a potem zostałam zatrudniona, z czego bardzo się cieszę i jestem zadowolona, że Stowarzyszenie umożliwiło mi taki start – powiedziała pani Krystyna.

Plany nowego lokalu
Plany nowego lokalu

Indywidualne podejście do każdego, kto potrzebuje wsparcia

– Wyróżnia nas indywidualne podejście do przełamywania barier, z którymi walczą uczestnicy naszych projektów oraz praca zespołowa, która zwiększa efektywność naszych działań – powiedziała Joanna Godlewska, koordynator projektu w Stowarzyszeniu.

– Udało się nam znaleźć miejski lokal, w którym możemy się nie tylko zmieścić, ale i rozwijać, oferując pomoc kolejnym osobom – powiedziała Godlewska.

– Jedyne, co teraz stoi nam na przeszkodzie, to konieczność wpłacenia kaucji w wysokości 14463,06 złotych do dnia 12 grudnia 2014. Zebraliśmy już blisko 5000 zł, brakuje jeszcze 9500 zł – dodała Godlewska. W zbiórce może wziąć udział każdy, kto chce wesprzeć działalność Poradni.

Kliknij, żeby pomóc

Zdobędą szczyt, by pomóc niepełnosprawnej

zobacz więcej

Cel: stworzyć przyjazne warunki rozwoju

Poradnia została założona w listopadzie 1998 r. z inicjatywy specjalistów (psychologów, pedagogów, terapeutów) oraz rodziców dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi. Od czerwca 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Podstawowym celem działalności Stowarzyszenia jest tworzenie przyjaznych warunków wzrostu, rozwoju i życia dzieciom, młodzieży i dorosłym z problemami emocjonalnymi oraz pomoc osobom niepełnosprawnym w pokonywaniu barier psychicznych i społecznych związanych z niepełnosprawnością.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej