RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Papież o rozwodnikach: wydają się być ekskomunikowani. Trzeba trochę bardziej otworzyć drzwi

Papież Franciszek wita się z wiernymi na placu św. Piotra (fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
Papież Franciszek wita się z wiernymi na placu św. Piotra (fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)

Osoby rozwiedzione w Kościele wydają się „de facto ekskomunikowane” – uważa papież Franciszek. Tak ocenił ich sytuację w obszernym wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nacion”.

Franciszek w PE: Europa jak bezpłodna i nietętniąca życiem babcia

zobacz więcej

W opublikowanej w niedzielę rozmowie Franciszek oświadczył, odnosząc się do debaty na październikowym synodzie biskupów na temat rodziny, że w jego trakcie „nie tknięto żadnego punktu nauczania Kościoła o małżeństwie”.

– Jeśli chodzi o sprawę rozwiedzionych w nowych związkach zastanawialiśmy się, co zrobić, jakie drzwi można otworzyć. To był duszpasterski niepokój – powiedział papież. Dodał, że w tym kontekście zastanawiano się nad sprawą dopuszczenia rozwodników do komunii. Następnie Franciszek stwierdził, że sama zgoda na to nie jest rozwiązaniem. Byłaby nim w jego ocenie „integracja” z Kościołem.

Przewodniczący europarlamentu: Franciszek nas obudził

– Jesteśmy zmęczeni, aby bronić idei Europy. Dzisiaj on nas obudził – powiedział Martin Schulz przewodniczący Parlamentu Europejskiego w...

zobacz więcej

– To prawda, że nie są oni ekskomunikowani, ale nie mogą być rodzicami chrzestnymi, nie mogą czytać Pisma świętego podczas mszy, nie mają prawa do komunii, ani nie mogą prowadzić katechezy. Mam tu całą listę zakazów – podkreślił papież. Następnie dodał: – Kiedy to mówię, to wydaje się, że oni są de facto ekskomunikowani.

– Trzeba trochę bardziej otworzyć drzwi – powiedział papież odnosząc się do podejścia Kościoła do rozwodników.

W wywiadzie dla dziennika z Buenos Aires wyjaśnił też, że w czasie synodu nikt nie mówił o małżeństwach homoseksualnych. – Nie przyszło nam to do głowy – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej