Ukraińska armia: na Krymie jest dywizjon rosyjskich Iskanderów

Iskandery to pociski krótkiego zasięgu, mogące razić cele na odległość maksymalnie 500 km (fot. russiandefence.net)

– Ten kompleks rakietowy może przenosić ładunki jądrowe – oświadczył w czwartek w Kijowie przedstawiciel Sztabu Generalnego Ukrainy, generał-major Ołeksandr Rozmaznin. Potwierdził wcześniejsze doniesienia, że Moskwa umieściła na półwyspie dywizjon rakiet Iskander.

Rosja straszy Europę? Kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy przetestuje nowe uzbrojenie

W Rosji odbędą się latem 2015 roku duże manewry wojskowe z udziałem dziesiątek tysięcy żołnierzy – poinformowało w poniedziałek rosyjskie...

zobacz więcej

Iskandery to lądowe pociski balistyczne o zasięgu 380-500 km. Zamontowane na mobilnych platformach kompleksy mogą przenosić ładunki nuklearne. Iskandery stacjonują prawdopodobnie także w Obwodzie Królewieckim, choć nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Ukraińska armia nie powiedziała, gdzie dokładnie na Krymie ustawiono Iskandery. Prawdopodobnie mogłyby razić cele w Zaporożu, Odessie, Dniepropietrowsku czy Krzywym Rogu. Mogłyby razić także cele w Turcji i Rumunii.

Szef NATO: Rosja znacząco zwiększyła swoją aktywność wojskową na Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO oficjalnie uruchomią we wtorek fundusz powierniczy, który ma pomóc w modernizacji ukraińskiej armii –...

zobacz więcej

NATO zaniepokojone

Zaniepokojenie wywołane militaryzacją Krymu wyrażał podczas swej wizyty w Kijowie pod koniec listopada naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

Mówił on wówczas o dużej liczbie zgromadzonego na Krymie przez Rosjan sprzętu wojskowego, w tym skrzydlatych pocisków ziemia-powietrze, co wpływa na bezpieczeństwo całego regionu Morza Czarnego.

Dowódca sił NATO zwrócił także wtedy uwagę na płynące z Rosji sygnały na temat możliwości rozmieszczenia na Krymie broni jądrowej. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i obserwujemy sytuację – dodał.

Na początku listopada ukraińscy eksperci wojskowi informowali, że Rosja ściągnęła nad granicę z Ukrainą sześć mobilnych platform rakietowych Iskander, które ustawiono na terytorium rosyjskim naprzeciwko obwodu donieckiego.

źródło:

Zobacz więcej