RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister finansów: są pieniądze na start Polskiej Agencji Kosmicznej w 2015 roku

Polska Agencja Kosmiczna będzie mogła rozpocząć działalność w 2015 roku (fot. wikipedia.org)
Polska Agencja Kosmiczna będzie mogła rozpocząć działalność w 2015 roku (fot. wikipedia.org)

– W 2015 r. powstająca właśnie Polska Agencja Kosmiczna będzie działać w oparciu o pieniądze z rezerw celowych KPRM – poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Przepisy, które umożliwią stworzenie PAK, wejdą w życie w lutym.

Razem z europejską agencją będziemy eksplorowali kosmos. Polacy podpisali umowy

13 podmiotów z Polski podpisało umowy na realizację projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych. Umowy były podpisane w ramach konkursu...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła, ustawę, na mocy której tworzy się Polską Agencję Kosmiczną, opublikowano już po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na 2015 r., a jej przepisy – oprócz jednego, o powołaniu prezesa – wchodzą w życie w lutym. – Agencja dopiero się tworzy i w związku z tym nie ma swojego planu finansowego - dodała.

Leszczyna przypomniała, że w ustawie o PAK zapisano, że Agencję „tworzy się”, co oznacza, że do czasu jej utworzenia koszty przygotowań pokrywa KPRM. Co też zapisano w tej ustawie – wskazała.

– Do czasu nadania Agencji statutu i stworzenia planu finansowego nie było możliwe precyzyjne zaplanowanie środków, a budżet planuje wydatki precyzyjnie. Dopiero plan finansowy będzie podstawą zaplanowania na kolejny rok – będzie dotacja podmiotowa i być może dotacja celowa na projekty, które Agencja zaplanuje – wyjaśniała wiceminister.

– Nie było podstawy prawnej do wydzielenia rezerwy stricte na PAK, a na podstawie zapisów projektu ustawy o Agencji nie dało się stworzyć precyzyjnej rezerwy – dodała.

Posłowie chcą... Polskiej Agencji Kosmicznej; „Epokowe wydarzenie”

Polska ruszy na podbój... kosmosu? Przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych poparli właśnie powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas...

zobacz więcej

Środki są zagwarantowane w rezerwie celowej KPRM

Podkreśliła, że projekt budżetu państwa na 2015 r. zawiera możliwości finansowania zadań, które pojawiły się po jego przyjęciu przez rząd i dotyczy to m.in. finansowania nowych bytów. – Środki są zagwarantowane w rezerwie celowej KPRM pod nazwą rezerwa na zmiany systemowe i niektóre zmiany organizacyjne, w tym nowe zadania – wskazała wiceminister. Zapewniła, że to obszerna rezerwa, w której działalność Agencji się zmieści.

Koszty funkcjonowania Agencji w ustawie o niej oszacowano na 5-10 mln zł rocznie.

Polska Agencja Kosmiczna ma realizować zadania w zakresie badania przestrzeni kosmicznej i wykorzystywania tych badań w rozwoju technologii kosmicznych dla celów przemysłowych, obronnych i bezpieczeństwa państwa oraz dla celów nauki.

Polska wpłaca do ESA kilkadziesiąt milionów euro rocznie

W uzasadnieniu ustawy wskazano, że Polska w związku z uczestnictwem w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wpłaca do niej kwotę rzędu kilkudziesięciu milionów euro rocznie, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA.

Polska przystąpiła do ESA we wrześniu 2012 r. Przez pierwszych pięć lat naszego członkostwa w ESA 45 proc. wynoszącej ok. 20 mln euro rocznej składki będzie wracało do Polski w ramach projektów realizowanych przez polskie firmy. Później to właśnie PAK ma ułatwiać zdobywanie tych środków.

Prezesem Agencji został prof. Marek Banaszkiewicz, wcześniej dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

źródło:

Zobacz więcej