Koniec misji w Afganistanie. Polscy żołnierze wracają do kraju

Po trzynastu latach kończy się misja ISAF w Afganistanie (fot. Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Po 13 latach kończy się misja ISAF w Afganistanie. W czwartek w polskiej bazie w Bagram nasi żołnierze przekażą obowiązki grupie, która ma zająć się przygotowaniem nowej, mniejszej misji NATO. Służbę kończy w sumie prawie 100 Polaków. Do końca roku z Afganistanu mają wycofać się także kontyngenty innych krajów, które uczestniczyły w operacji Sojuszu.

Polacy zwinęli żagle w Ghazni. Ale to nie koniec misji w Afganistanie

Pakowanie plecaków, ładowanie sprzętu do kontenerów i chwila, by kupić pamiątkę z misji. Ostatni polscy żołnierze opuszczają bazę Ghazni, za którą...

zobacz więcej

Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa obecne były w Afganistanie przez 13 lat. W tym czasie stacjonowało tam kilkuset żołnierzy, a miliardy dolarów zostały przeznaczone na pomoc humanitarną. Polacy żołnierze jako jedni z pierwszych wsparli w tej misji Amerykanów i stacjonowali w Afganistanie od 2002 roku.

Walka i pomoc

W tym kraju obecnych było w sumie dwadzieścia osiem tysięcy osób – żołnierzy i cywilów. W kulminacyjnym momencie stacjonowało 2600 osób. Polscy żołnierze walczyli z talibami, odbudowywali prowincję Ghazni, w której stacjonowali i wyszkolili 11 tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów.

Zginęło czterdzieści pięć osób, a trzysta sześćdziesiąt jeden zostało rannych. Materialny koszt polskiej misji w Afganistanie wojsko szacuje na 6 miliardów złotych. W nowej misji NATO w Afganistanie, która ma rozpocząć się w styczniu, weźmie udział stu pięćdziesięciu Polaków. Będą zajmować się wyłącznie szkoleniem afgańskiego wojska i policji.


Śmierć polskiego żołnierza w Afganistanie. Ciało poległego już w kraju

Polacy lekko ranni w Afganistanie

zobacz więcej

Weteranka

Wśród Polaków, którzy przez 13 lat stacjonowali w Afganistanie, są i tacy, którzy jeździli tam kilkakrotnie. Edyta Górlicka była łącznie 5 razy na misji w Afganistanie. Jako pracownik cywilny zajmowała się głównie pomocą rozwojową. Była odpowiedzialna za leczenie tamtejszych dzieci oraz pomoc w projektach lokalne administracji.

– Zrobiliśmy bardzo wiele(…), często piszą do mnie Afgańczycy, każdy dziękuje, każdy pyta, kiedy przyjedziemy, potrzebują kontaktu. Był to okres potrzebny, bardzo ważna praca. W ten sposób Górlicka ocenia polska misję, która dla niej samej łatwa nie była, bo jak podkreśla wiązała się z wieloma wyrzeczeniami. Kobieta zostawiła na czas misji w kraju dwie córki.


Polscy żołnierze z Ghazni znaleźli noworodka

Koniec działalności polskiej ambasady w Kabulu

Wraz z zakończeniem misji polskich żołnierzy, do kraju wrócą także polscy dyplomaci. Polska ambasada w Kabulu została właśnie zamknięta. W ciągu ostatnich 7 lat swojej działalności, polska placówka pomagała zarówno naszym żołnierzom, ale także Afgańczykom. Zajmowała się wydawaniem wiz dla nich, organizowała szkolenia dla urzędników z Afganistanu, zapraszała do polski tamtejszych dziennikarzy i strażaków.

W sumie na pomoc dla afgańskiej prowincji Ghazni, gdzie stacjonowało polskie wojsko, wydano 70 mln. złotych. Obowiązki zamkniętej ambasady w Kabulu przejęła ambasada w Indiach.


Tragiczny rok w Afganistanie

źródło:
Zobacz więcej