Ojciec Rydzyk uruchomił radio internetowe

Internetowe Radio SIM to kolejne medium kontrolowane przed ojca Tadeusza Rydzyka (Fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Do kontrolowanych przez ojca Tadeusza Rydzyka Radia Maryja, Telewizji Trwam i gazety „Nasz Dziennik” dołączyło właśnie nowe medium, internetowe Radio SIM – dowiedział się portal tvp.info. Oprócz dużej porcji muzyki, nadaje też audycje promujące światopogląd ojca dyrektora.

Radio powstało przed dwoma tygodniami i nadaje za pośrednictwem strony internetowej simradio.pl. Prowadzą je studenci z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której pierwszym rektorem był o. Rydzyk. Do uczelni nawiązuje nawet nazwa radia (SIM to ostatnie trzy litery skrótu nazwy uczelni).

– Radio to dla studentów świetne miejsce do podszkolenia warsztatu. Mogą w praktyce poznać zasady, według których przygotowuje się programy na żywo i przeprowadza wywiady – mówi portalowi tvp.info szef Radia SIM redemptorysta o. Dariusz Drążek.

Radio SIM serwuje dużą porcję muzyki, programy o wierze, sporcie i kulturze. Jest też jednak spora dawka audycji przedstawiających światopogląd o. Rydzyka. W radiu transmitowane jest główne wydanie wiadomości Telewizji Trwam, a także pogadanki z ideologami Radia Maryja. Odbiorcy mogą też posłuchać wykładów. Przykładowo w czwartek przed południem gość z Hiszpanii opowiadał o laicyzacji tego kraju. Największej hiszpańskiej gazecie „El País” zarzucił „prymitywizm moralny”, po czym w mocnych słowach rozprawił się z socjalistycznym premierem Josém Zapatero.

Z czyjej inicjatywy powstało radio? Zdaniem o. Dariusza Drążka, na pomysł jego utworzenia wpadli studenci. – To oni od początku do końca kształtują ramówkę – zaznacza.

Innego zdania jest jednak publicysta katolicki ks. Kazimierz Sowa. – Nie wierzę, że to inicjatywa studentów. Ojciec Rydzyk zdecydował się na radio internetowe, bo globalna sieć to jego niespełniony sen. Portal Radia Maryja nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce polskich serwisów internetowych o tematyce katolickiej – zauważa duchowny. – Świadczy to zresztą o nowoczesnym podejściu ojca Rydzyka do mediów. Doszedł do wniosku, że skoro studenci nie słuchają Radia Maryja, to należy zrobić dla nich nowy kanał.

Również Mariusz Olchowik, były prezes Instytutu im. prałata Henryka Jankowskiego, uważa, że Radio SIM pomoże redemptorystom w dotarciu do młodych odbiorców. – Nie widzę jednak w tym nic zdrożnego. Z niedawnych badań socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Ireneusza Krzemińskiego wynika, że Radio Maryja nie promuje wcale antysemityzmu i nacjonalizmu, a przestawiana tam duchowość jest bardzo głęboka. Warto pamiętać, że te media są w rzeczywistości zupełnie inne niż utrzymują to ich przeciwnicy – podsumowuje.

Zobacz więcej