RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sukcesy posłów w wyborach samorządowych. Teraz muszą opuścić Wiejską. Kto za nich?

Część posłów pożegna się z Sejmem (fot.  flickr.com/Lukas Plewnia)
Część posłów pożegna się z Sejmem (fot. flickr.com/Lukas Plewnia)

Posłowie Jarosław Żaczek (SP) w Rykach i Jerzy Rębek (PiS) w Radzyniu Podlaskim zostali w drugiej turze wybrani na burmistrzów tych miast w Lubelskiem. To nie jedyni parlamentarzyści, którzy po wyborach samorządowych opuszczą Wiejską. Kto zajmie ich miejsce?

Po wyborczym remisie nowy wójt gminy na Opolszczyźnie wybrany przez losowanie

Niecodziennym wynikiem zakończyły się wyniki wyborów na wójta gminy Pakosławice w woj. opolskim. Obaj kandydaci uzyskali tę samą ilość głosów, a o...

zobacz więcej

Spośród parlamentarzystów ubiegających w tegorocznych wyborach samorządowych o funkcje w samorządzie, w tym włodarzy miast, kilkunastu odniosło sukces. Znany poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń został wybrany na prezydenta Słupska. Biedroń, który nie należy do żadnej partii, w Sejmie zasiadał zaś w klubie TR, uzyskał ponad 57 proc głosów i pokonał w drugiej turze posła PO Zbigniewa Konwińskiego. Kiedy Biedroń złoży mandat poselski do Sejmu, może za niego wejść do parlamentu informatyk ze Słupska Jarosław Gromadzki.

Z Sejmem pożegnać musi się też poseł PO Radosław Witkowski, który wygrał drugą turę wyborów w Radomiu. Zdobywając 52 proc. głosów Witkowski pokonał w II turze ubiegającego się trzeci raz o fotel prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka (PiS), który otrzymał 48 proc. głosów. Mandat poselski po Witkowskim może przejąć 54-letnia urzędniczka z Chynowa k. Grójca Małgorzata Woźniak.

Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego został poseł PSL, Jarosław Górczyński. Pokonał radnego miejskiego i szefa lokalnych struktur PiS Zbigniewa Dudę o ponad 3 tys. głosów. Jeżeli Górczyński zdecyduje się pełnić funkcję prezydenta Ostrowca i zrzeknie się mandatu poselskiego, jego miejsce w Sejmie może zająć Kazimierz Kotowski z zarządu województwa świętokrzyskiego ostatniej kadencji.

Biedroń wygrywa w Słupsku. „Skromna prezydentura, bez limuzyn”

Poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń zostanie prezydentem Słupska. Z danych, przedstawionych nocą przez Miejską Komisję Wyborczą wynika, że na...

zobacz więcej

Witko, Wojtkowski, Żaczek, Rębek

W Tomaszowie Mazowieckim również nowy prezydent musi porzucić ławy poselskie. Poseł Marcin Witko (PiS) wygrał II turę wyborów, uzyskując 53,65 proc. głosów. Jego konkurentka Agnieszka Łuczak (KWW Możemy) osiągnęła wynik 46,35 proc. głosów.

Z kolei poseł PO Marek Wojtkowski został nowym prezydentem Włocławka, otrzymując w II turze wyborów 64,6 proc. głosów. Pokonał sprawującego urząd prezydenta miasta przez dwie ostatnie kadencje Andrzeja Pałuckiego (SLD Lewica Razem), na którego głosowało 30,74 proc. wyborców.

Poseł Solidarnej Polski Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS wygrał z kolei wybory na burmistrza Ryk (Lubelskie). Uzyskał 61,96 proc. głosów w II turze i pokonał urzędującego burmistrza tego miasta Jerzego Gąskę, który zdobył 38,04 proc. głosów. Gdy Żaczek złoży mandat poselski, jego miejsce w Sejmie może zająć zastępca burmistrza Kraśnika Jarosław Stawiarski, który uzyskał największą po Żaczku liczbę głosów w wyborach do Sejmu.

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został wybrany poseł PiS Jerzy Rębek. Zdobył w drugiej turze 50,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe – 49,45 proc. Rębek wygrał przewagą 74 głosów. Po złożeniu mandatu poselskiego przez Rębka do Sejmu może wejść przedsiębiorca Marcin Duszek.

Zięć pokonał teściową. W II turze w Sulęcinie Ejchart wygrał ze Sławiak

zobacz więcej

Burmistrzem Orzysza został poseł PSL Zbigniew Włodkowski. W Sejmie może go zastąpić Marian Podziewski obecny wojewoda warmińsko-mazurski albo Urszula Pasławska – wiceminister skarbu. To oni zajęli kolejne miejsca na liście PSL w wyborach parlamentarnych z 2011 r.

W Iławie burmistrzem został także poseł (wybrany z listy PO, teraz poza partią i klubem) Adam Żyliński. Jego miejsce w parlamencie mógłby zająć Krzysztof Harmaciński, ale ten został wybrany na wójta gminy Iława, więc kolejnym, który może przejąć mandat Żylińskiego w Sejmie, jest lekarz Krzysztof Naguszewski.

W Lesznie wybory na prezydenta miasta wygrał poseł i były członek PO (wciąż należący do klubu parlamentarnego tej partii) Łukasz Borowiak – został usunięty z partii za start w wyborach na prezydenta miasta z listy komitetu PL18. Borowiak zdobył 63,86 proc. głosów, a jego kontrkandydat, popierany przez lewicę Tomasz Malepszy, który rządził miastem od 1998 r. – 36,14 proc. wyborców.

Burmistrzem Śmigla została dotychczasowa posłanka PO Małgorzata Adamczak, pokonując w drugiej wyborów dotychczasowego burmistrza Wiktora Snelę.

Kto zostaje w sejmowych ławach?

Przegrana w wyborach samorządowych oznacza, że mandatu poselskiego nie stracą: poseł PiS Jacek Sasin, który przegrał w Warszawie z Hanną Gronkiewicz-Waltz, poseł PO Grzegorz Raniewicz, który w Chełmie przegrał z Agatą Fisz. W Sejmie pozostanie też poseł PiS Andrzej Jaworski (przegrał w Gdańsku II turę z Pawłem Adamowiczem z PO) i niezrzeszony poseł Piotr Szeliga, który przegrał wyścig o fotel burmistrza Biłgoraja.

Bez powodzenia o stanowisko burmistrza Hrubieszowa walczył w II turze poseł Marek Poznański z Twojego Ruchu, on również nie straci mandatu poselskiego. Senator PO Bogusław Śmigielski przegrał w Jaworznie w II turze z Pawłem Silbertem. Kolejnymi parlamentarzystami, którzy w wyniku startu w wyborach przeszli do pracy w samorządzie są: Wojciech Saługa – były wiceprezydent Jaworzna i poseł PO, który w poniedziałek został marszałkiem województwa śląskiego, oraz Jarosław Katulski, dotychczas również poseł Platformy, który został radnym sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.


Sensacje i niespodzianki. Najbardziej zaskakujące wygrane i przegrane II tury
Jarosław Żaczek i Jerzy Rębek (fot. Wikimedia Commons/Ryszard Hołubowicz/lublin.com.pl/ arch. PAP/Jacek Turczyk)
Jarosław Żaczek i Jerzy Rębek (fot. Wikimedia Commons/Ryszard Hołubowicz/lublin.com.pl/ arch. PAP/Jacek Turczyk)

źródło:

Zobacz więcej