RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec ery Grobelnego. Jaśkowiak: urzędnicy do autobusów

Tym razem się nie udało – tak można skomentować wynik wyborczy Ryszarda Grobelnego. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVP nowym prezydentem Poznania zostanie Jacek Jaśkowiak z PO, który otrzymał 56 proc. głosów. Grobelny, rządzący Poznaniem od 1998 roku, otrzymał 43 proc. głosów.

„Pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa”. Debata w Poznaniu

Czy zlikwidować nocne kluby go go? – Chcielibyśmy mieć takie przepisy, które pozwolą zlikwidować tego typu przybytki – podkreślił Ryszard Grobelny...

zobacz więcej

Ryszard Grobelny nigdy nie wygrał w pierwszej turze. 18 listopada otrzymał 28 proc. głosów, a Jaśkowiak 21 proc.

– Znacznie bliższa od wizji Grobelnego jest dla mnie wizja Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka (rządził Poznaniem w latach 1990–1998 – przyp. red.) – mówił Jaśkowiak w rozmowie z TVP Info podczas wieczoru wyborczego. Jak zapowiedział, jedną z jego pierwszych decyzji będzie wyrzucenie samochodów z placu Kolegiackiego. – Chcę również by urzędnicy podróżowali autobusami albo tramwajami, tak jak ja – mówi.


„Chcę wyrzucić z placu Kolegiackiego te wszystkie samochody i żeby urzędnicy poczuli miasto”
Grobelny w rozmowie z TVP Info pogratulował zwycięstwa Jaśkowiakowi. – Większość mieszkańców Poznania postanowiła zaufać mojemu konkurentowi. Gdzie popełniłem błędy? Na pewno musiało być ich sporo, skoro mieszkańcy postawili przełożyć swoje głosy na mojego konkurenta. Życzę mu, by mógł zrealizować jak najwięcej ze swoich planów i jak najwięcej marzeń Poznaniaków – mówi Grobelny.

Jak przyznaje, jeszcze nie wyobrażał sobie pierwszego od 16 lat dnia bez pracy w ratuszu. – Postaram się uporządkować swoje sprawy prywatne. A potem postaram się być dobry pracownikiem – zapowiada.

Do dwóch razy sztuka

Kim jest przyszły prezydent Poznania? Jaśkowiak urodził się w 1964 roku. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jak pisze na swojej stronie internetowej, od 1996 roku prowadzi własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców średniej wielkości. Już raz startował w wyborach na prezydenta Poznania. W 2010 roku otrzymał 9 proc.

– Dzisiejszy Poznań to jest wizja pana Grobelnego i sposób jej realizacji. Zawsze popada się w rutynę. Czy chcemy nowego otwarcia? Osoby na stanowisko prezydenta, która korzysta z rad mieszkańców, rozmawia z nimi? – mówił na antenie TVP Info Jaśkowiak w czasie przedwyborczej debaty z Grobelnym.

– Jeżeli państwo wybiorą mnie na prezydenta, mogę obiecać, że będę osiem lat pracował (kandydat zakłada, że będzie rządził również drugą kadencję – przyp. red.). Nie przyspawam się do stołka. Przekażę swojemu następcy Poznań w lepszym stanie – zapowiada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej