RAPORT

Tusk kontra Tusk

USA: po fali zamieszek policjant z Ferguson zrezygnował ze służby

28-letni Darren Wilson zrezygnował ze służby (fot. PAP/EPA/ST. LOUIS COUNTY PROCECUTORS OFF)
28-letni Darren Wilson zrezygnował ze służby (fot. PAP/EPA/ST. LOUIS COUNTY PROCECUTORS OFF)

Biały policjant, który w sierpniu zastrzelił czarnoskórego nastolatka Michaela Browna w Ferguson w stanie Missouri zrezygnował ze służby w tamtejszej policji – poinformował w sobotę jego adwokat. Śmierć 18-latka i jej okoliczności wywołały falę zamieszek.

Splądrowane sklepy, spalone samochody. Porządku w Ferguson pilnują żołnierze Gwardii Narodowej

Kilkanaście spalonych budynków, zniszczone samochody i zdemolowane oraz splądrowane sklepy – to bilans gwałtownych zamieszek w amerykańskim mieście...

zobacz więcej

– 28-letni Darren Wilson był do tej pory na zwolnieniu. Dymisja, którą złożył, wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym – poinformował adwokat Neil Bruntrager.

Sam Wilson powiedział gazecie „St. Louis Post-Dispatch”, że odchodzi ze służby z własnej woli. Wyjaśnił, że lokalny wydział policji otrzymywał groźby przestrzegające przed jego dalszym zatrudnianiem. – Nie chcę, by jeszcze ktoś został skrzywdzony z mojego powodu – powiedział.

Zamieszki po uniewinnieniu

Śmierć nastolatka lokalna społeczność uznała za przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się gwałtowne protesty, które szybko przerodziły się w rozruchy, podpalenia i rabunki sklepów. 25 listopada ława przysięgłych uznała, że nie ma podstaw, aby Wilson stanął przed sądem pod zarzutem morderstwa. Po tej decyzji doszło do kolejnej fali rozruchów. Protesty wybuchły też m. in. w Bostonie, Nowym Jorku, Los Angeles, Dallas i Atlancie.

Sprzeczne wersje

Policja z Ferguson, mieście zamieszkałym głównie przez Afroamerykanów, twierdziła po śmierci Browna, że nastolatek zachowywał się agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymywali, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna, choć ten stał z rękami podniesionymi do góry


Policjant z Ferguson nie zostanie oskarżony. W mieście natychmiast wybuchły zamieszki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej