RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gen. Pacek: zima przełomowym momentem w konflikcie na Ukrainie, pomoże Putinowi

Gen. Pacek ostrzegał w TVP Info, że zima pomoże prezydentowi Putinowi i Rosji w konflikcie z Ukrainą (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Gen. Pacek ostrzegał w TVP Info, że zima pomoże prezydentowi Putinowi i Rosji w konflikcie z Ukrainą (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Najnowsze

Popularne

– Przypuszczam, że Rosja liczy na załamanie społeczne i gospodarcze Ukrainy w perspektywie nadchodzącej zimy – tak prof. Wiktor Ross odpowiedział na pytanie o to, czy Władimir Putin zamierza w najbliższym czasie zaatakować Ukrainę. – Zima jest zdecydowanie przełomowym momentem – zgodził się drugi z gości programu „Dziś wieczorem” w TVP Info, gen. Bogusław Pacek. Generał ocenił, że prezydent Rosji nie wyśle regularnych wojsk, ale będzie próbował zmusić wschodnią część Ukrainy do tego, żeby sama przeszła na stronę rosyjską.

Kanadyjska pomoc przyleciała na Ukrainę. Wszystko oprócz broni

zobacz więcej

Prof. Ross uważa, że nie będzie szybkiej – jak powiedział – eskalacji konfliktu ze strony Rosji. Prezydent Putin nie będzie – zdaniem profesora – chciał „utworzenia Noworosji”, czyli – jak wyjaśnił – rozszerzenia wpływów rosyjskich na Dniepropietrowsk, Odessę, Naddniestrze. – Rosja nie jest gotowa w tej chwili, żeby tę eskalację rozszerzać militarnie – powiedział gość TVP Info. – Przypuszczam, że Rosja liczy na załamanie gospodarcze i społeczne Ukrainy w perspektywie nadchodzącej zimy – dodał. Profesor podkreślił, że „źródła energetyczne Ukrainy są ograniczone”, co jest „społecznie niesłychanie wrażliwa sprawa, odczuwalna przez wszystkich mieszkańców”.

Zima sprzymierzeńcem Putina

– Zima jest zdecydowanie przełomowym momentem, po pierwsze od strony militarnej. Często rozmawiałem ostatnio z ekspertami ukraińskimi. I oni oceniają, że Putin nie będzie posuwał się do wysyłanie regularnych wojsk, bo to nie byłoby zwycięstwem. Mógłby to zrobić już dawno. On wciąż powoduje różnego typu dolegliwości na Ukrainie, które mają ją zmusić, a przynajmniej jej wschodnią część, do tego, że – trochę podobnie jak na Krymie – ona sama przejdzie na stronę rosyjską – ocenił gen. Bogusław Pacek.

– Zima zdecydowanie pomoże Putinowi, a nie Ukraińcom. I władze ukraińskie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Stąd tak dramatyczny głos do Zachodu, ostatnio do Niemiec, do wielu państw. Ta ciepła woda, jako symbol wyłączona ostatnio na Krymie, spowodowała obniżenie morale, różnego typu plotki. Na wschodzie naprawdę pod tym względem od dawna jest już dramatycznie. A zima jeszcze pogłębi skutki tej tragedii – mówił Pacek.

Jak separatyści zareagują na transport kanadyjskiej pomocy dla ukraińskiej armii?

– Są sugestie, że Kanadyjczycy chcieli dostarczyć samoloty, których strona ukraińska nie chce przyjąć. Nie wiem, czy to kwestia pieniędzy czy czasu, jaki jest potrzebny do przeszkolenia załóg – odparł prof. Ross, pytany, czy zapowiedzią eskalacji działań wojennych nie jest transport z pomocą dla ukraińskiej armii w Donbasie, dostarczony w sobotę drogą lotniczą na Ukrainę przez Kanadę. Konwój dostarczył ciepłe mundury, sprzęt do rozminowywania i komunikacji, a także noktowizory i leki.

– Pięciopartyjna koalicja, która powstała niedawno – kontynuował profesor – niewątpliwie jest silnie antyrosyjska, bardziej jednoznacznie. – Dlatego możliwe jest przegrupowywanie armii ukraińskiej i przygotowywanie się do kolejnego etapu operacji antyterrorystycznej. Jak się zachowają donieccy separatyści, nie jest jasne. Pan generał mówi, że tam nie ma wojsk rosyjskich, ale jest mnóstwo rosyjskich najemników, masę rosyjskich ochotników i 7,5 tysięcy, które aktywnie walczy po stronie separatystów. Praktycznie mamy do czynienia z wojną – powiedział gość TVP Info.


“Dziś wieczorem”
Kanadyjski konwój dostarczył na Ukrainę ciepłe mundury, sprzęt do rozminowywania i komunikacji (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Kanadyjski konwój dostarczył na Ukrainę ciepłe mundury, sprzęt do rozminowywania i komunikacji (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej