Co za budżet! Niemcy bez deficytu pierwszy raz od... 45 lat

(fot. pixabay.com/ PAP/EPA/ARNE DEDERT)

Takiego budżetu Niemcy nie miały od 45 lat. Bundestag uchwalił bilans wydatków i przychodów państwa na 2015 rok. Obie rzeczy będą nieoczekiwanie na tym samym poziomie - blisko 300 mld euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble chce utrzymać równowagę budżetową także w kolejnych latach.

Niemcy nie chcą płacić więcej na obronność. „Inwestujemy naprawdę sporą kwotę”

Wbrew ustaleniom ostatniego szczytu NATO, Niemcy nie zamierzają zwiększyć wydatków na obronność. Dają to do zrozumienia czołowi niemieccy politycy,...

zobacz więcej

Niemieckie media mówią o historycznym dniu. Zrównoważony budżet jest jednym z najważniejszych projektów rządzącej od grudnia 2013 roku koalicji CDU, CSU i SPD z kanclerz Angelą Merkel. Po raz ostatni parlament RFN uchwalił budżet bez deficytu w 1969 roku.

Jakie wydatki?

Największą pozycją przyszłorocznego budżetu będą wydatki resortu pracy i spraw socjalnych - 125,5 mld euro. Prawie 33 mld euro posłowie przeznaczyli na obronność.

Schaeuble ostrzegł polityków koalicji rządowej przed „spoczęciem na laurach”. – Społeczeństwo starzeje się, dlatego nie możemy zaciągać długów, które będzie musiało później spłacać młodsze pokolenie - powiedział polityk CDU.

Schaeuble zapowiedział, że rząd zwiększy w przyszłości pulę środków na inwestycje. W latach 2016-2018 na ten cel pójdzie dodatkowo 10 mld euro - głównie na projekty cyfrowe, budowę dróg i ochronę środowiska.

Zarzuty opozycji

Opozycja zarzuca rządowi, że traktuje likwidację deficytu jak „świętą krowę”. Zdaniem Lewicy i Zielonych w celu pobudzenia koniunktury należy zwiększyć wydatki na inwestycje, nawet kosztem powiększenia deficytu budżetowego.


Niemiecki budżet państwa bez deficytu – po raz pierwszy od 45 lat

źródło:

Zobacz więcej