RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Donbasu nie da się zmienić. Jak Putin chce, niech to sobie zabiera”

– Donbas od zawsze był regionem kryminalnym i Ukraina nie jest w stanie zmienić tych ludzi – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Wiktor Suworow, były oficer radzieckiego wywiadu. – Oni nie chcą być Ukraińcami i jedynym rozwiązaniem jest powiedzieć: „Putin, jeśli chcesz to sobie to zabierz” – dodaje Suworow, który jednocześnie stawia tezę, że prezydent Rosji zdobywając Krym, na zawsze stracił Ukrainę. – W XXI wieku zdobycie terytorium o niczym nie decyduje – podkreśla Suworow, który przyjechał do Polski w związku z premierą swojej najnowszej książki „Alfabet Suworowa”.

Ukraińskie władze wciąż utrzymują, że nie zamierzają rezygnować z rejonów Doniecka i Ługańska we wschodniej Ukrainie i liczą na ich odbicie z rąk separatystów. Taką deklarację złożył w niedawno opublikowanym wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin.

Wiktor Suworow, były oficer radzieckiego wywiadu, autor książek o najnowszej historii Rosji, przewiduje że może się to nie udać, ze względu na specyfikę ludzi zamieszkujących to terytorium. – Tam są trzy miliony ludzi, którzy mają bardzo dziwną psychologię, którzy nie chcą być ani Ukraińcami, ani Rosjanami. Tych ludzi nie można zmienić, dlatego trzeba ich oddzielić – uważa Suworow.

Donbas tworzyli ludzie z więzień

Zdaniem Suworowa problem Donbasu polega na tym, że od zawsze był regionem kryminalnym. Przypomina, że jak trzeba było budować tam kopalnie, wydobywać węgiel, to nikt nie chciał jechać. – Wysyłano tam ludzi, którzy byli akurat w więzieniach i już tam zostali –.

Tych, którzy aktualnie nazywają się Doniecką i Ługańską Republiką Ludową, Suworow określa mianem „bandy, mafii”. – Ci ludzie nie chcą pracować, wszyscy są uzbrojeni. Ukraina powinna poczekać aż sami poproszą, żeby zabrać ich z powrotem, bo bronią tam się nie da nic zrobić – sugeruje władzom w Kijowie były oficer radzieckiego wywiadu.

Arsenij Jaceniuk i Petro Poroszenko (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Merkel negocjuje z Putinem, a separatyści szturmują lotnisko w Doniecku

Moskwa ma obowiązek wpływać na prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy – powiedziała Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie...

zobacz więcej

„Od kawałka ziemi, nie będzie się silniejszym”

Suworow uważa, że jeszcze rok temu Ukraina była bardzo blisko Rosji, ale zdobywając Krym Władimir Putin na zawsze stracił Ukrainę. – Wtedy był Janukowycz, wielki przyjaciel Putina, podpisywali umowy, odwiedzali się nawzajem. Teraz Ukraina odeszła na zawsze, bo może i zdobył Krym, ale stracił całą Ukrainę – podkreśla były oficer radzieckiej armii.

Zresztą zdaniem Wiktora Suworowa obecnie zdobycie nowej ziemi, na której jeszcze panuje anarchia i jest rządzona przez bandytów, to nie jest żadne zwycięstwo. – Gdyby oddać Donbas Putinowi, to będzie takie obciążenie dla Rosji, że Rosja upadnie – wyrokuje Suworow.

Putin jak Czyngis-chan?

– W XXI wieku zdobycie terytorium o niczym nie decyduje. Kawałek ziemi więcej nie oznacza, że będzie się silniejszym – uważa Suworow. Podaje tu przypadek Czyngis-chana, twórcy i długoletniego władcy imperium mongolskiego, który chciał dużo ziemi, żeby budować imperium, i żeby jego konie miały się gdzie paść. – Teraz potęga państwa nie zależy od tego ile mamy ziemi. Ważne jest jaki jest poziom technologiczny i gospodarczy – podsumowuje Suworow.

(fot. arch. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
teraz odtwarzane
„Zdobycie nowej ziemi, gdzie jest anarchia, to nie jest zwycięstwo”

Bieda, głód, zniszczenia – rzeczywistość Donbasu

Sytuacja mieszkańców Donbasu jest coraz trudniejsza. – Nie ma leków, nie ma pieniędzy, nie ma nadziei – mówią mieszkańcy Donbasu na wschodzie Ukrainy. W ostatnim miesiącu z głodu zmarły co najmniej 63 osoby. Warunki pogorszyło dodatkowo wstrzymanie finansowania przez Kijów m.in. wypłacanych tam emerytur.

Wojna na wschodzie Ukrainy to też zniszczona infrastruktura, w tym przedszkola, szkoły i szpitale. Państwo ukraińskie wciąż nie ma programu odbudowy zniszczonych regionów, a przede wszystkim, środków potrzebnych na jego realizację. W remontach zrujnowanych budynków pomagają inne obwody i, tradycyjnie, sami Ukraińcy.

ONZ podała ostatnio, że od połowy kwietnia na wschodzie Ukrainy w walkach między siłami władz w Kijowie a prorosyjskimi separatystami zginęło ponad 4300 osób.

„Alfabet Suworowa” i „Akwarium, czyli samotność szpiega”

Wiktor Suworow pisarz, były oficer armii radzieckiej i radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. Promuje swoją nową książkę „Alfabet Suworowa”. Na podstawie najsłynniejszego dzieła Suworowa nakręcono film fabularny oraz serial telewizyjny „Akwarium, czyli samotność szpiega”.

teraz odtwarzane
„Akwarium, czyli samotność szpiega”

źródło:
Zobacz więcej