RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finał „afery zegarkowej”. Sławomir Nowak skazany na grzywnę za fałszywe oświadczenia majątkowe

Były minister transportu Sławomir Nowak jest winny złożenia pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych - uznał sąd. Nowak skazany został na karę grzywny - łącznie 20 tys. zł, czyli tyle, ile domagała się prokuratura. Poseł nie stawił się w sądzie.

W czwartek wyrok ws. zegarka Nowaka. „Jestem przekonany o swojej uczciwości”

W czwartek Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście ma ogłosić wyrok ws. Sławomira Nowaka, oskarżonego o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych...

zobacz więcej

Sąd obciążył posła także kosztami procesu.

– Należało nie tylko złożyć własnoręczny podpis pod oświadczeniem majątkowym, które wypełnione zostało np. przez dyrektora gabinetu politycznego, ale faktycznie zapoznać się z treścią ustawy oraz z końcowym pouczeniem o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy – stwierdziła sędzia w uzasadnieniu wyroku.

– Nie ma najmniejszej wątpliwości, że to przede wszystkim od posłów, czyli przedstawicieli społeczeństwa, którzy sprawując władzę ustawodawczą, tj. decydując o prawach i wolnościach, wyznaczając w drodze ustaw nakazy i zakazy, wymagać należy, żeby nie tylko rozumieli tworzone przez siebie prawo, ale także się do niego stosowali – mówiła.

Od takich osób wymagać należy podwyższonych standardów, a nie jedynie umiejętności czytania i pisania

Sławomir Nowak wraca do Sejmu. Ma być znowu pilnym posłem

Zapowiadał odejście z polityki oraz rezygnację z mandatu posła. Dziś były minister transportu Sławomir Nowak poinformował klub Platformy...

zobacz więcej

Przedstawicielka wymiaru sprawiedliwości przywołała również słowa prof. Władysława Bartoszewskiego, który, jak podkreśliła, jest „autorytetem dla składu tego sadu z całą pewnością”. Wypowiedź brzmiała: „przecież posłowie nie są analfabetami. Umieją czytać i pisać”.

Jak dodała sędzia, „oskarżony był nie tylko posłem wybranym przez społeczeństwo”. – Był też osobą wybraną przez premiera do pełnienia funkcji ministra. Wcześniej pełnił też inne ważne funkcje. Nie mogło ulegać najmniejszej wątpliwości, iż od takich osób wymagać należy podwyższonych standardów, a nie jedynie umiejętności czytania i pisania – podkreśliła.

teraz odtwarzane
Sędzia o Nowaku: od takich osób wymagać należy podwyższonych standardów, a nie jedynie umiejętności czytania i pisania

Nowak i zegarek; były minister usłyszał zarzuty

zobacz więcej

Nowak, poseł wybrany z list PO i b. minister transportu w rządzie Donalda Tuska, został oskarżony przez prokuraturę o złożenie w latach 2011-13 w sumie pięciu nieprawdziwych oświadczeń majątkowych (poselskich i ministerialnych), w których nie ujawnił, że posiada zegarek wart więcej niż 10 tys. zł.

Nowak nie przyznawał się do winy

Prokurator wniósł o uznanie winy Nowaka i skazanie go na łączną karę 20 tys. zł grzywny. Dla oskarżyciela śledztwo i proces udowodniły, że co najmniej od marca 2011 r. Sławomir Nowak posiadał zegarek o wartości powyżej 10 tys. zł i wiedział, że powinien był go wpisać go do oświadczenia. Jak mówił, zegarek to jedyne mienie ruchome, jakie Nowak miał do wykazania w oświadczeniu - wpisał zatem stu procent swych wartościowych ruchomości. Za motyw działania oskarżonego prokurator uznał zamiar S. Nowaka, by nie chwalić się drogim zegarkiem, w obliczu fali kryzysu i potencjalnych ataków tabloidów. - Ja tego nie wymyśliłem, to wynika z jego zachowania: sam zegarka nie kupił, prosił naczelnego tabloidu, by nie publikować tekstu o zegarku - wyliczał oskarżyciel.

„Proszę, by sąd osądził mnie jako człowieka, a nie polityka”

Adwokaci oskarżonego i sam Nowak wnosili o wyrok uniewinniający. - Proszę, by wysoki sąd osądził mnie jako człowieka, a nie jako polityka - pewnie jakoś odpowiedzialnego za stosowanie tego prawa. Dziś, bez immunitetu, stoję przed moim państwem jako człowiek, który ma prawo popełniać błędy i się po nich podnosi, ale przede wszystkim jako człowiek, który ma przekonanie, że nie jest przestępcą - mówił w ostatnim słowie sam Nowak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej