RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Przewodniczący europarlamentu: Franciszek nas obudził

– Jesteśmy zmęczeni, aby bronić idei Europy. Dzisiaj on nas obudził – mówił w rozmowie z TVP Info Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaraz po przemówieniu Franciszka w PE. Według Schulza papież przypomniał eurodeputowanym, że trzeba walczyć o starszych i o młodych, a wartość każdego istnienia musi być centrum wszystkich działań.

Przewodniczący PE był gościem TVP Info tuż po spotkaniu z papieżem Franciszkiem, który w PE wygłosił przemówienie. Schulz powiedział, że był zaskoczony, iż papież tak szybko przyjął zaproszenie, które wystosowano raptem rok temu. – Ale po dzisiejszym przemówieniu już rozumiem dlaczego. Czuł, że musi przekazać nam swoje przesłanie – powiedział Schulz w TVP Info.

Krzepiące przesłanie papieża

Według przewodniczącego PE było to przesłanie szacunku, uszanowania godności ludzkiej, wartości, prawa do pracy. Ale też szacunku dla starszych ludzi, dla młodzieży, która musi sprostać wyzwaniom przyszłości. – Dla mnie przemówienie papieża było bardzo krzepiące – ocenił. – To wszystko przypomina nam, że musimy walczyć o starszych i o młodych. Wartość każdego istnienia musi być centrum wszystkich naszych działań. Taki jest duch Europy – powiedział.


„Chciałbym przekazać Europie orędzie nadziei i zachęty do pokonywania podziałów”


Unia jak niepłodna kobieta


Przewodniczący PE zapytany, czy zgadza się ze słowami Franciszka, który Europę porównał do starszej niepłodnej babci przyznał rację Ojcu Świętemu. – Jesteśmy zmęczeni, aby bronić tej idei. Dzisiaj on nas obudził – ocenił polityk. Przyznał, że ma nadzieję, że ta wizyta tchnie nową energię w Europę. Powiedział, że słowa papieża zostały przyjęte entuzjastycznie przez polityków wszystkich stron sceny politycznej. – To świadczy o tym, ze papież dotknął serc parlamentarzystów z prawicy, lewicy i centrum, a także ekstremistów – ocenił.

Historyczne wystąpienie

Zdradził, że po raz pierwszy od dwudziestu lat w PE, był świadkiem takiej sytuacji. Zapytany czy może nazwać to wydarzenie historycznym odparł, że trzeba być ostrożnym. Przypomniał wizytę Jana Pawła II w 1988 roku. – To był kamień milowy, jeśli chodzi o zmiany w Europie. Mam nadzieję, ze dziś, 26 lat później, mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Jestem tego pewien – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej