Dzień Pluszowego Misia: rozdano prawie 8 tys. misiów w szpitalach i klinikach

Prawie 500 misiów pluszowych dostały dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Kolejne 200 otrzymały dzieci z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka. W sumie w całym kraju dzieci w szpitalach i klinikach otrzymały prawie 8 tysięcy misiów. Maskotki zostały podarowane przez wszystkich chętnych, którzy chcieli uczestniczyć w obchodzonym 25 listopada Międzynarodowym Dniu Misia Pluszowego i przekazali maskotki do Fundacji Mam Marzenie.

Podziel się misiem! Fundacja zbiera i rozdaje misie chorym dzieciom

– Niby pozorna maskotka, a ma wielki wpływ terapeutyczny na dziecko – mówi portalowi tvp.info Jacek Owczarz, koordynator akcji w warszawskim...

zobacz więcej

– Zbiórki misiów z okazji Międzynarodowego Dnia Misia przez Fundację Mam Marzenie jest organizowana po raz pierwszy na taką skalę. Organizujemy ją w siedmiu oddziałach Fundacji i nie ukrywamy, że odzew na tę akcję przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. W całej Polsce udało nam się zebrać prawie 8 tys. misiów – mówi portalowi tvp.info Jacek Owczarz, członek Zarządu Fundacji Mam Marzenie.

W ramach Międzynarodowego Dnia Misia Pluszowego fundacja postanowiła zorganizować zbiórkę pluszaków dla chorych dzieci.

teraz odtwarzane
Dzień Misia Pluszowego w Centrum Zdrowia Dziecka

Podarunek od serca

– Wszystkie misie są podarowane przez dzieci. Zbieraliśmy je w przedszkolach, szkołach, gimnazjach, liceach, na uniwersytetach, wśród straży pożarnej, policji. Każdy chciał podzielić się pluszakiem. I dzisiaj właśnie te misie wędrują do podopiecznych Fundacji Mam Marzenie w całej Polsce – opowiada Owczarz.

– Te misie stają się dla małych pacjentów terapeutycznymi zabawkami. Można się przy nich wypłakać, zapomnieć na chwilę o chorobie, o cierpieniu, wyznać im swoje sekrety. Miś może dodawać otuchy przy zastrzyku, przy chemii. Widzimy, że dzieci te misie bardzo kochają, a później kiedy opuszczają szpital, są one dla nich pamiątkami – dodaje.

Mały miś, a powoduje tyle emocji

– Każdy taki miś jest czymś wspaniałym dla dzieci, które są zamknięte w warunkach szpitalnych i poddawane różnego rodzaju zabiegom, leczeniu. Na pewno taki gest pomaga im w powrocie do zdrowia – przyznaje Aneta Płuszka, mama Hani, która jest pacjentką Centrum Zdrowia Dziecka.

(fot. Facebook/Fundacja Mam Marzenie)

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Od 2002 roku wszystkie pluszowe maskotki obchodzą swoje święto, ustanowione w setną rocznicę niezwykłego wydarzenia. Prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt brał udział w polowaniu, w trakcie którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent kazał przerażone zwierzątko uwolnić.

Świadek tego wydarzenia narysował uwolnionego misia, a jeden z producentów zabawek, wykorzystał rysunek jako model do stworzenia nowej zabawki nazwanej na cześć prezydenta „Teddy Bear”.

Maskotki były zbierane w kilku miastach w Polsce (fot. combo Facebook/Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia)

źródło:
Zobacz więcej