RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Franciszek w PE: Europa jak bezpłodna i nietętniąca życiem babcia

– Chciałbym przekazać całej Europie i jej mieszkańcom orędzie nadziei i zachęty do pokonywania podziałów – mówił papież podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim.W Strasburgu Franciszka przywitał przewodniczący PE. Przed lotniskiem i budynkami PE na papieża czekały niewielkie grupy ludzi. Franciszek wygłosił też mowę w Radzie Europy.

Papież do katolickich lekarzy: uważajcie na zabawy z życiem

„Nie” dla „eksperymentowania” i „zabaw” z życiem. Papież Franciszek wezwał katolickich lekarzy do odważnych decyzji i sprzeciwu sumienia, gdy jest...

zobacz więcej

– Dzisiejsze szerzenie praw człowieka odgrywa kluczową rolę w całej Unii Europejskiej – mówił papież Franciszek do zgromadzonych europosłów.

Papież w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na osobę jako jednostkę. Podkreślił, że godność ludzka jest czymś nienaruszalnym i podstawowym. – Krzewienie godności osoby oznacza uznanie, ze posiada ona prawa, których nikt nie może jej pozbawić, zwłaszcza w imię ekonomii – mówił.

Franciszek przedstawił pesymistyczny obraz życia obywateli Unii. Mówił o dominacji samotności, obojętności wobec najsłabszych, egoizmu i „agresywnego konsumpcjonizmu”. Papież powiedział, że samotności doświadczają zarówno ludzi starsi, pozostawieni własnemu losowi, jak i młodzież pozbawiona szans na przyszłość oraz imigranci. – Samotność ta uległa zaostrzeniu przez kryzys gospodarczy – podkreślił.

Następnie zauważył: „w ostatnich latach, oprócz procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, rośnie nieufność obywateli do instytucji uznanych za odległe, trudniące się ustanawianiem przepisów postrzeganych jako dalekie od wrażliwości poszczególnych narodów, jeśli nie wręcz za szkodliwe”.

„Odnosi się ogólne wrażenie zmęczenia i starzenia się Europy – babci, już bezpłodnej i nietętniącej życiem”

– Z wielu stron odnosi się ogólne wrażenie zmęczenia i starzenia się Europy – babci, już bezpłodnej i nietętniącej życiem – ocenił papież. Wyraził opinię, że wielkie ideały, które inspirowały Europę, „straciły siłę przyciągania na rzecz biurokratycznych mechanizmów technicznych swoich instytucji”.

Papież Franciszek zaapelował także o wspólne stawienie czoła problemowi imigracji. Odnosząc się do napływu imigrantów oświadczył: „nie można się godzić z tym, by Morze Śródziemne było wielkim cmentarzem”.

Owoce i warzywa z papieskiego ogrodu. Tajemnice farmy w Castel Gandolfo

Rezydencja we włoskim mieście Castel Gandolfo kojarzyła się dotąd z papieskim wypoczynkiem. Ale tzw. drugi Watykan to także niezwykłe...

zobacz więcej

Papież Franciszek przybył do Strasburga o godz. 10 i po krótkiej ceremonii powitalnej od razu udał się do Parlamentu Europejskiego. Następnie, na uroczystej sesji plenarnej papież zwrócił się w swym przesłaniu do ponad 750 posłów z 28 państw Unii Europejskiej.

W południe papież Franciszek przybył do sąsiadującej z Parlamentem Rady Europy. Czekało tam na niego ponad 700 przedstawicieli 47 państw członkowskich, wśród nich kilkuosobowa delegacja polskiego parlamentu.

To druga wizyta głowy Stolicy Apostolskiej w Strasburgu od 26 lat, kiedy to obie instytucje odwiedził Jan Paweł II.

Transmisja na ekranach w katedrze strasburskiej

Po czterech godzinach pobytu w Strasburgu zwierzchnik Kościoła katolickiego odleciał do Rzymu. Była to najkrótsza zagraniczna wizyta w historii Stolicy Apostolskiej.

Wystąpienia papieża były transmitowane na ekranach w katedrze strasburskiej.

To piąta zagraniczna podróż Franciszka, po jego wizytach w Brazylii, Ziemi Świętej, Korei Południowej i Albanii.

Był to również wyjątkowy tydzień w historii pielgrzymek papieży. W ciągu zaledwie kilku dni odbędą się aż dwie. W piątek Franciszek jedzie do Turcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej