RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zniszczono powstańczy mural. Kto sprawił, że o Powstaniu Warszawskim dowiedział się cały Nowy Jork?

Nowojorski mural poświęcony pamięci powstańców warszawskich został zniszczony - informowały kilka dni temu media. Gdy odsłaniano go 1 sierpnia, nie wywołał większego zainteresowania, teraz - ogromne. Temat podjęły niemal wszystkie stacje telewizyjne, a nowojorczycy mieli szansę zrozumieć, czym dla Polaków był niepodległościowy zryw w 1944 roku. Materiał Leszka Krawczyka z „Wiadomości” TVP1.

Warszawscy powstańcy na nowojorskim muralu

To praca niezwykła, nawet jak na nowojorskie standardy. Za oceanem powstał mural upamiętniający walczących w Powstaniu Warszawskim, którego 70....

zobacz więcej

Mural odsłonięto 1 sierpnia. Polscy artyści stworzyli go w hołdzie Powstańcom Warszawskim. Wykonanie tej pracy zajęło im wtedy prawie trzy tygodnie.

W ubiegły piątek zabazgrali tę pracę w kilka minut. – Zajęło im to z 10 minut. Byli bardzo ostrożni. Troszeczkę zrobili i odchodzili – relacjonował właściciel pobliskiego klubu „Warsaw”, Marek Chróścielewski, który widział zapis z monitoringu.

Pomysłodawca muralu Grzegorz Fryc ze Stowarzyszenia Pangea postanowił obrócić niekorzystny bieg wypadków na korzyść popularyzacji historii Polski. Zadzwonił do największych stacji telewizyjnych. – Tak naprawdę promocja muralu w Nowym Jorku odbędzie się dzisiaj. I to teraz całe miasto dowie się o memoriale i o powstańcach warszawskich, bo niestety złe wiadomości się sprzedają – podkreślał w dniu, w którym o zniszczonym muralu postanowił zawiadomić nowojorskie media.

Wozy satelitarne pod muralem

Niedługo potem pod ścianą z zamalowaną pracą stało już kilka wozów satelitarnych. Kolejni reporterzy zadawali pytania, a Grzegorz i Marek opowiadali o tym, co się wydarzyło, tłumacząc komu poświęcony był mural i czym dla Polaków było powstanie. Kilka godzin później wszystkie nowojorskie serwisy rozpoczęły się właśnie od tej informacji, a miliony widzów dowiedziały się o bezmyślnym ataku na szczególne dla Polaków miejsce.

– Polska społeczność czuje się zraniona i zła, że ktoś wziął na cel ich święty mural. Mają nadzieję, że odpowiedzialni za to wandale zostaną złapani – relacjonowała jedna z dziennikarek.

Po doniesieniach nowojorskich mediów na miejsce zdarzenia zaczęli przyjeżdżać policjanci. Pojawili się funkcjonariusze walczący z wandalizmem, ale także oficerowie ze specjalnej jednostki zwalczającej przestępstwa na tle nienawiści. – To są czyny, które mają na celu uszkodzenie wizerunku, albo szerzenie nienawiści wobec danej grupy etnicznej, narodowej, które prawdopodobnie będą wzbudzać duże emocje – tak ocenił całą sprawę kpt. Stefan Komar.

Odnowić i zabezpieczyć

Nagłośnienie sprawy wywołało spore zainteresowanie. Twórcy powstańczego pomnika liczą, że dzięki temu uda znaleźć się sponsorów, którzy pomogą w odmalowaniu i zabezpieczeniu memoriału.Powstaniec na muralu

źródło:
Zobacz więcej