RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PiS chciało debaty w PE ws. polskich wyborów. Europarlament wniosek odrzucił

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski nie będzie debatował na temat polskich wyborów samorządowych. Takiej debaty na forum europarlamentu chciało Prawo i Sprawiedliwość. Wniosek w tej sprawie, z inicjatywy europosłów PiS, złożyła frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). PE w poniedziałek jednak ten wniosek odrzucił.

O wyborach w „Bez retuszu”. „Zaganianie wyborców drugi raz do urn to brak szacunku dla nich”, „Głosujmy przez internet”

– Nie dołożono staranności, żeby w tej słynnej książeczce wyborczej na pierwszej stronie, gdzie powinien być spis treści, była instrukcja, jak...

zobacz więcej

Przewodniczący delegacji PiS w PE Ryszard Legutko uzasadnił wniosek tym, że - jak ocenił – „wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia”.

„Festiwal konferencji”

„Państwowa Komisja Wyborcza odpowiedzialna za przeprowadzenie wyborów, policzenie głosów i ogłoszenie wyników nie wywiązała się z tego zadania. Zamiast tego mieliśmy festiwal konferencji, błędów i w końcu wyniki, które znacząco odbiegają od badań exit polls. Wszystko to zmusza do zadania pytania o rzeczywisty przebieg tych wyborów” – oświadczył europoseł PiS, cytowany w komunikacie prasowym frakcji EKR.

Jego zdaniem takie zdarzenia, jak przerywanie liczenia głosów w komisjach, sposób skonstruowania karty wyborczej czy rozbieżności między wynikami podawanymi przez PKW a Wojewódzkimi Komisjami Wyborczymi "stawiają pod znakiem zapytania rzetelność przeprowadzonych wyborów".

„Gdyby takie nieprawidłowości zostały zauważone przez obserwatorów z ramienia OBWE w jakimkolwiek innym kraju, sprawa spotkałaby się z uzasadnionymi sprzeciwem ze strony instytucji europejskich, stojących na straży praw demokratycznych” – wskazuje europoseł PiS.

Podczas głosowania nad ostatecznym porządkiem obrad PE w trakcie sesji w Strasburgu po rozpoczęciu posiedzenia europosłowie odrzucili jednak wniosek frakcji EKR w tej sprawie.

To nie koniec sprawy, tylko początek

- Sprawa będzie jeszcze podnoszona. Dzisiejsza decyzja Europarlamentu to nie koniec sprawy, tylko jej początek – powiedział w TVP Info Ryszard Czarnecki, komentując odrzucenie wniosku o debatę w PE ws. wyborów oraz ws. zatrzymania dziennikarzy, którzy wtargnęli do PKW. Jak podkreślił, będzie domagał się podniesienia sprawy, ponieważ instytucje międzynarodowe są „narzędziami nacisku” w sytuacji, gdy łamana jest demokracja.

Proces dziennikarzy zatrzymanych w PKW odroczony. Zostali zwolnieni do domu

Stołeczny sąd odroczył sprawę „naruszenia miru domowego” w Państwowej Komisji Wyborczej, o co policja oskarżyła dwóch dziennikarzy: PAP – Tomasza...

zobacz więcej

Sprawa dziennikarzy na forum Parlamentu Europejskiego

PiS chce też, aby także sprawa dziennikarzy zatrzymanych w Państwowej Komisji Wyborczej znalazła się na forum Parlamentu Europejskiego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas rozpoczynającego się posiedzenia w Strasburgu, zamierzają zgłosić wniosek o debatę także w tej sprawie.

Jak tłumaczy europoseł Ryszard Czarnecki, na początku posiedzenia, głos w tej sprawie zabierze Zdzisław Krasnodębski. Wniosek ma poparcie Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ryszard Czarnecki podkreśla, że zatrzymani dziennikarze byli w pracy, dlatego ich zatrzymanie jest szczególnie bulwersujące.

Zatrzymano dziennikarzy

W czwartek grupa zwolenników Ruchu Narodowego i Kongresu Nowej Prawicy demonstrowała przeciwko – ich zdaniem – fałszerstwom wyborczym. Po zakończeniu manifestacji część z nich próbowała wtargnąć do siedziby PKW. Musiała interweniować policja, która wyprowadziła 12 osób. Wśród zatrzymanych znaleźli się między innymi dwaj dziennikarze – fotoreporter PAP Tomasz Gzell i dziennikarz TV Republika Jan Pawlicki. Obydwaj na miejscu wykonywali swoje obowiązki, jednak i im postawiono zarzuty naruszenia miru domowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej