Szwecja: 11-latka z Polski odkryła skarb liczący ponad 1000 lat

Odkrycie nastolatki zelektryzowało szwedzkich archeologów (fot. aftonbladet.se/ALINE LESSNER)

Niewielka, złota tabliczka z X wieku, wybita z okazji pogrzebu króla Haralda Sinozębego, wywołała prawdziwą sensację w Szwecji. Najbardziej niezwykły w całej historii nie jest jednak sam skarb, ale sposób jego odkrycia. Dokonała tego 11–letnia Polka, która po prostu… odrobiła pracę domową.

Złoty skarb na dnie oceanu; wydobywają monety po 150 latach

Podwodna akcja w pobliżu statku, który w czasie burzy zatonął u wybrzeży Stanów Zjednoczonych 150 lat temu. Pod wodę poszło 21 ton złota. Teraz...

zobacz więcej

Maja Sielska mieszka wraz z rodzicami w Malmoe. Nauczyciel historii zadał jej pracę domową, w ramach której miała obejrzeć zdjęcia średniowiecznych monet. Jedna z nich wydała jej się łudząco podobna do tabliczki, którą kiedyś otrzymała od swojej prababci. Powiedziała o tym nauczycielowi, który z kolei poinformował o odkryciu 11–latki archeologów.

Tabliczka na pogrzeb króla

Według cytowanego przez szwedzką popołudniówkę „Aftonbladet” archeologa Svena Rosborna znalezisko nie jest monetą, ale złotą tabliczką, prawdopodobnie wybitą ok. 986 roku w związku z pogrzebem króla Danii Haralda Sinozębego na wyspie Wolin. Przedmiot ma być poddany dalszym badaniom przez ekspertów ze Szwecji, Danii oraz Polski.

Tysiącletnie kielichy i krzyże. Skarb Wikingów odkryty w Szkocji

Ponad tysiącletnie kosztowności odkrył na południu Szkocji poszukiwacz skarbów Derek McLennan. Są to prawdopodobnie łupy Wikingów, którzy...

zobacz więcej

Średniowieczna blaszka trafiła do rodziny Sielskich w 1946 roku w Wolinie. – Nasza krewna otrzymała ją od miejscowego pastora. Babcia męża zbierała guziki, monety; miała tego mnóstwo i nie zdawała sobie sprawy z wartości tego jednego przedmiotu. Gdy jeszcze żyła, część rzeczy sprzedała, tabliczkę zostawiła, bo nie wyglądało, że jest ze złota – opowiada Ewa Sielska, mama Mai.

Dla dobra nauki

Państwo Sielscy są dumni z odkrycia Mai. Nastolatka stała się bohaterką mediów w Szwecji, które podkreślają, że wydarzenie z udziałem polskiej rodziny pokazuje, jak ważna jest nauka historii w szwedzkich szkołach.

źródło:

Zobacz więcej