RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PO obawia się zniszczeń, a PiS prowokacji. Kaczyński zapowiada protest 13 XII

Jarosław Kaczyński zapowiedział na 13 grudnia wielki protest w Warszawie. Na zdjęciu demonstracja PiS z 2012 r. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Jarosław Kaczyński zapowiedział na 13 grudnia wielki protest w Warszawie. Na zdjęciu demonstracja PiS z 2012 r. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

– 13 grudnia Warszawa zostanie zdewastowana – obawiają się politycy Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem zapowiedziana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego manifestacja w stolicy może doprowadzić do „wielkich strat, do niszczenia mienia publicznego”. PiS odpowiada, że takie słowa polityków Platformy to groźba ze strony rządzących, którzy chcą sprowokować manifestantów i doprowadzić do awantur.

Ewa Kopacz: kontestowanie wyników wyborów to próba niszczenia demokracji

- Kontestowanie wyników wyborów przez liderów opozycji, to próba niszczenia fundamentów demokracji - oceniła premier Ewa Kopacz na warszawskiej,...

zobacz więcej

– Jarosław Kaczyński zapowiedział, że 13 grudnia planuje zorganizować wielki marsz ulicami Warszawy. Po raz kolejny ulice Warszawy mają stać się areną politycznej awantury, areną do różnego rodzaju zajść, które pewnie doprowadzą do tego, że Warszawa będzie zdewastowana, że warszawiacy zapłacą za zniszczenia – powiedział poseł PO Marcin Kierwiński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, warszawscy posłowie PO obawiają się, że „kolejna inicjatywa Jarosława Kaczyńskiego doprowadzi do wielkich strat w Warszawie, do niszczenia mienia publicznego”.

„Sojusz PiS z awanturnikami”

Poseł PO Marcin Święcicki powiedział, że chciałby, aby kandydat PiS w wyborach na prezydenta Warszawy Jacek Sasin odpowiedział na pytania, „czy sojusz PiS z awanturnikami dobrze zrobi Warszawie i czy w ten sposób należy poprawiać system wyborczy w Polsce”.

„Myśmy wygrali wybory, prawdopodobnie znacznie wyżej, niż to zostało ogłoszone”

Wyniki wyborów, ogłoszone przez PKW, uważamy za nieprawdziwe, nierzetelne, żeby nie użyć słowa „sfałszowane” - powiedział Jarosław Kaczyński....

zobacz więcej

„To rządzący chcą doprowadzić do awantur”

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział w poniedziałek, że PiS od kilku lat organizuje 13 grudnia manifestacje, które – jak przypomniał – zawsze miały pokojowy przebieg.

– Traktujemy to (słowa polityków PO – red.) jako groźbę ze strony rządzących, bo to im przecież podlega policja, rządzący grożą sprowokowaniem ludzi, którzy chcą manifestować. Można odnieść wrażenie, że ci, którzy dziś rządzą Polską, chcą doprowadzić do awantur – podkreślił.

„Dzień protestu przeciwko wielkiemu nadużyciu”

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę w Katowicach, że 13 grudnia odbędzie się, jak co roku, „demonstracja”, ale tym razem będzie miała bardzo wyraźne hasło: „Nie zgadzamy się na taki sposób liczenia głosów w wyborach, domagamy się weryfikacji tego, co się stało i domagamy się zmiany ordynacji wyborczej, w tym kierunku, by możliwość fałszowania wyborów została radykalnie ograniczona”.

– Chcemy, aby 13 grudnia stał się dniem protestu przeciwko temu, co się stało, przeciwko temu wielkiemu nadużyciu (wyborczemu) – mówił Kaczyński.


„Unieważnienie wyborów lub skrócenie kadencji samorządów byłoby niekonstytucyjne”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej