RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Za poród zapłacą w bitcoinach. Przełomowa transakcja wkrótce w Warszawie

Bitcoinami można już płacić w wielu miejscach na całym świecie  (fot. flickr/Antana)
Bitcoinami można już płacić w wielu miejscach na całym świecie (fot. flickr/Antana)

W szpitalu Medicovera można już płacić bitcoinami. Jest pierwsza para, która w kryptowalucie chce rozliczyć koszty porodu – informuje „Puls Biznesu”. Według gazety można to uznać za symboliczne narodziny rynku bitcoina w Polsce, który z niszowej waluty wyrasta na równoprawny dla gotówki instrument płatniczy.

Gorączka bitcoinów

Na początku roku kosztował... 13 dolarów. Niecałe dwa miesiące temu - 215 dolarów. Pod koniec listopada były to już 1073 dolary. 8 grudnia...

zobacz więcej

Bitcoiny istnieją tylko w internecie, jednak w wielu krajach na całym świecie można coraz częściej płacić nimi za usługi lub towary.

Są już bankomaty obsługujące bitcoiny

W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoiny – za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie. W maju taki bankomat pojawił się w Warszawie. We wrześniu tego roku PayPal zapowiedział obsługę płatności w kryptowalucie.

W Polsce dotychczas płatności bitcoinami były akceptowane w niektórych małych kawiarniach i punktach usługowych. Decyzja Medicovera oznacza przełom w rozwoju płatności bitcoinem w naszym kraju.

Skorzystają głównie pacjenci z zagranicy

Szpital firmy Medicover w warszawskim Wilanowie zdecydował się na akceptowanie płatności w bitcoinach, by ułatwić korzystanie ze swoich usług pacjentom z zagranicy. Chodzi głównie o osoby z kierunku wschodniego – Ukrainy, Białorusi, Rosji, a także z USA.

Medicover rocznie przyjmuje 5 tys. zagranicznych pacjentów. W bitcoinach bez problemu mogą realizować transfery transgraniczne, omijając wszelkie ograniczenia występujące np. na Ukrainie (gdzie są problemy z przelewami międzynarodowymi), czy w Stanach Zjednoczonych (gdzie wysokość przelewu jest ograniczona kwotowo, a pieniądze mogą wędrować do odbiorcy nawet tydzień). Na dodatek klient nie ponosi opłat związanych z przewalutowaniem, a płatność jest anonimowa. Na świat przyjdzie „bitcoinowe dziecko”

Wkrótce w warszawskim szpitalu przyjdzie na świat pierwsze „bicoinowe Dziecko”, bo właśnie pewna para zapowiedziała, że zapłaci za poród w tej walucie.


Zynga testuje bitcoina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej