RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja boleśnie odczuwa skutki sankcji. „Tracimy ok. 40 mld dolarów”

Rosja boleśnie odczuwa skutki sankcji (fot. flickr.com/ julochka)

– Około 40 mld dolarów rocznie tracimy z powodu sankcji geopolitycznych, a około 90-100 miliardów rocznie ubywa nam ze względu na spadek cen ropy o 30 procent – powiedział w poniedziałek minister finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siłuanow występując na międzynarodowym forum ekonomicznym.

Rubel ciągle traci, inflacja coraz większa. Rosyjska gospodarka w opałach

Rosja dostaje coraz większej gospodarczej zadyszki. Według oficjalnych danych, opublikowanych przez Federalną Służbę Statystyki Państwowej, wzrost...

zobacz więcej

Również na 30 procent Siłuanow ocenił osłabienie się rubla od początku roku – podało radio Echo Moskwy. Minister przypomniał także, że odpływ kapitału w tym roku oceniany jest na 130 mld dolarów.

Sankcje działają

W związku z zaangażowaniem Rosji w konflikt na wschodzie Ukrainy Unia Europejska i USA nałożyły na Rosję sankcje, w tym gospodarcze, m.in. w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego.

Gospodarkę Rosji osłabił również spadek cen ropy; wpływy z eksportu ropy i gazu stanowią ponad połowę przychodów budżetu tego kraju.

Zagraniczny kapitał odchodzi, recesja stuka do drzwi

Bank centralny Rosji prognozuje, że odpływ kapitału z Rosji wyniesie w tym roku 128 mld dolarów. Bank prognozuje również wzrost gospodarczy na poziomie 0,3 proc. w tym roku oraz zerowy wzrost w 2015 roku.

Natomiast z prognozy makroekonomicznej jednego z rosyjskich banków państwowych, do której dotarła „Niezawisimaja Gazieta”, wynika, że Rosja wchodzi w recesję mogącą potrwać co najmniej trzy lata. Według bankierów w 2015 roku PKB Rosji spadnie o 1,3 proc, w 2016 – o 1,0 proc., a w 2017 – o 0,5 proc. Dopiero w 2018 roku nastąpi niewielkie ożywienie gospodarki – wzrośnie ona o 0,3 proc.

Prognoza banku oparta jest na przewidywaniach, że średnia cena ropy Urals w latach 2015-17 nie spadnie poniżej 90 dolarów za baryłkę. Obecnie cena ta wynosi poniżej 80 USD za baryłkę.


„Ani jeden kilogram mięsa, ani jedno jabłko”. Rosja uderza w partnerów z Unii Euroazjatyckiej

źródło:

Zobacz więcej