RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

„Pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa”. Debata w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu (fot. flickr.com/Christopher John SSF)
Ratusz w Poznaniu (fot. flickr.com/Christopher John SSF)

Czy zlikwidować nocne kluby go go? – Chcielibyśmy mieć takie przepisy, które pozwolą zlikwidować tego typu przybytki – podkreślił Ryszard Grobelny w debacie Twoje Wybory organizowanej przez TVP Info i RMF FM. – To pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa. Musimy postawić na kulturę i przestrzeganie prawa – mówił Jacek Jaśkowiak (PO), kontrkandydat Grobelnego w wyścigu o fotel prezydenta Poznania.Poznań, 23.11.2014 – zobacz całą debatę

W drugiej turze wyborów zmierzą się Ryszard Grobelny, który rządzi miastem od 1998 roku i Jacek Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej. Podczas pierwszej tury Grobelnego poparło 28,14 proc. wyborców. Jaśkowiak otrzymał 21,13 proc. głosów Zobacz jak relacjonowaliśmy debatę:
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:06 23.11.2014
– Nie należę do partii politycznej. Zawsze staram się być człowiekiem niezależnym, który nikomu się nie kłania. Moja biografia jest państwu znana. Znacie mnie z tego, że jestem człowiekiem konkretnym. Może nie obiecuję wielu fajerwerków, ale jeśli coś mówię, to oznacza, że jest to bardzo dobrze przemyślane, zbilansowane ekonomicznie i do realizacji. Będę starał się dogadać ze wszystkimi siłami politycznymi – zapowiada Grobelny.
21:01 23.11.2014
– Dzisiejszy Poznań to jest wizja pana Grobelnego i sposób jej realizacji. Zawsze popada się w rutynę. Proszę o zastanowienie się, czy chcemy pewnego nowego otwarcia? Osoby na stanowisko prezydenta, która korzysta z rad mieszkańców, rozmawia z nimi. Jeżeli państwo wybiorą mnie na prezydenta, mogę obiecać, że będę osiem lat pracował (kandydat zakłada również drugą kadencję – przyp. red.). Nie przyspawam się do stołka. Przekażę swojemu następcy Poznań w lepszym stanie – zachęca do głosowania Jaśkowiak.
20:54 23.11.2014
– Ja zauważyłem potencjał ruchów miejskich i społeczników. Dzięki temu co zrobiliśmy z PO w 2010 roku na listach partyjnych znalazło się tak wielu działaczy osiedlowych – przekonuje Jaśkowiak i podkreśla, że jego partia jest otwarta na ludzi spoza kręgu polityki.
20:48 23.11.2014
Jaśkowiak pyta o plany stworzenia przez Grobelnego partii na poziomie regionalnym. – Nie miałem takiego marzenia. Chciałem po prostu, żeby społecznicy dostali się do rady miasta czy sejmiku wojewódzkiego. Ludzie spoza polityki przydają się w tych strukturach – odpowiada Grobelny.
20:42 23.11.2014
Czy zlikwidować nocne kluby go go? – Chcielibyśmy mieć takie przepisy, które pozwolą zlikwidować tego typu przybytki i regulować handel alkoholem, jeśli chodzi o sklepy nocne – przekonuje Grobelny.

– To pana polityka doprowadziła do tego, że Stary Rynek wygląda jak dzielnica portowa – krytykuje Jaśkowiak. – Musimy postawić na kulturę i przestrzeganie prawa – dodaje.
20:37 23.11.2014
Remonty w mieście i związane z nimi korki. Jaśkowiak: należy najpierw planować dojazd, a dopiero później remontować, czy budować.

Grobelny: remonty trzeba skończyć, będzie lepiej. Mamy konkretne projekty komunikacyjne.
20:33 23.11.2014
Jaśkowiak: deklaracji dla seniorów było dużo. Oni sami nie są zbyt zadowoleni. Proponowałem budowę 4 tys. mieszkań socjalnych przystosowanych dla osób z problemami z poruszaniem się. Trzeba coś robić, żeby tramwaje i chodniki były „przyjazne” dla seniorów.
20:31 23.11.2014
Polityka dla seniorów. Grobelny: ma powstać nowy dom opieki społecznej, nowe domy dziennego pobytu opieki dla osób z alzheimerem. Planujemy stworzyć Kartę Seniora z przywilejami.
20:26 23.11.2014
– Najważniejsze jest budowanie rynku pracy. Wszystkie przedsięwzięcia są temu podporządkowane – przekonuje Ryszard Grobelny. Priorytetem dla kandydata jest renowacja Starego Rynku i do 2018 roku chce zrealizować tę inwestycję.
20:23 23.11.2014
– Jestem przedsiębiorcą. Dla mnie najważniejsza jest ta poznańska gospodarność. Chciałbym, żebyśmy wrócili do tego co było istotą naszego miasta, czyli prowadzenia inwestycji w poznański sposób. Jeżeli np. planujemy przebudowę ronda Kaponiera i to ma kosztować 150 milionów, to powinno kosztować tyle a nie 300 – powiedział Jacek Jaśkowiak pytany o priorytety.
20:14 23.11.2014
Kandydaci są już w studiu. Debata startuje za chwilę. W pierwszej części pytania zadają dziennikarze.
Zobacz więcej