RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Gronkiewicz-Waltz: chcę nadal budować żłobki, obwodnicę, metro. Sasin: to metro, które przecieka pod Wisłą? [RELACJA]

– Warszawie potrzebna jest reprywatyzacja, mieszkańcy powinni płacić tu podatki, trzeba rozwijać usługi dla warszawiaków – uważają kandydaci na prezydenta stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS), którzy za tydzień zmierzą się w II turze wyborów. W sobotę w siedzibie TVP Info odbyła się debata telewizyjna między Gronkiewicz-Waltz i Sasinem.

Pytania zadawali kandydatom dziennikarze, przepytywali się też wzajemnie Gronkiewicz-Waltz i Sasin.

Druga tura wyborów prezydenckich w Warszawie odbędzie się 30 listopada. Według danych przedstawionych przez PKW, w pierwszej turze wyborów na Gronkiewicz-Waltz głosowało 47,19 proc. mieszkańców stolicy, a na Sasina – 27,31 proc.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
18:31 22.11.2014
– Sukces Warszawy jest sukcesem jej mieszkańców. Współtworzymy razem to miasto – zwróciła się bezpośrednio do mieszkańców Hanna Gronkiewicz Waltz. – Chcemy mieć miejsca w szkołach i żłobkach, dziękuję za głosy dla budżetu partycypacyjnego. Dziękuję też tym, od których się uczyłam. Mam bardzo ambitne plany, chcę dalej budować metro, od Bemowa do Bródna, obwodnicę, więcej żłobków, a także ścieżki rowerowe – obiecała Gronkiewicz-Waltz.

– Gwarantuję stabilność i rozwój Warszawy – zakończyła swoje oświadczenie prezydent Warszawy.
18:23 22.11.2014
Chcę współpracować ze wszystkimi, bo chcę zmieniać Warszawę na lepsze – powiedział Jacek Sasin. Zwracając się do Hanny Gronkiewicz-Waltz zapytał na koniec: „czy wszystkie inwestycje będą wyglądały jak siłownie na Targówku, które po utworzeniu przed wyborami zostały zlikwidowane, czy też jak ścieżka rowerowa, która została zmyta, a może jak metro, którego tunel pod Wisłą przecieka” – zwrócił się do Gronkiewicz-Waltz Jacek Sasin w swoim końcowym oświadczeniu.
18:19 22.11.2014
Dlaczego zapowiedział pan radykalną likwidację szkół i przedszkoli w centrum Warszawy?

– Nie wiem o czym pani mówi, nie chcę ich likwidować, tylko rozbudowywać ich sieć, bo miejsc wciąż brakuje. Zwracam się do warszawiaków, że moja prezydentura będzie akcentować politykę społeczną, nie będzie płacenia za przedszkola po godz. 13.00, reaktywuję szkolne stołówki, a także opiekę dentystyczną – obiecał Jacek Sasin.

– Tak pan deklarował – podała źródło informacji swojemu kandydatowi prezydent Warszawy.
18:17 22.11.2014
Dlaczego Warszawa jest zakorkowana i nie ma systemu zarządzania ruchem, który by to rozwiązał?

– Wybudowałam kilkanaście parkingów, wymieniłam tabor, buduję drugą linię metra. PiS, jak rządził, nie wiedział, co robić. Te wszystkie działania plus obwodnica południowa i śródmiejska pomogą – odparła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Nie wierzę w te obietnice, warszawiacy też. I nie odpowiedziała Pani na moje pytanie.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
18:14 22.11.2014
Dlaczego nie poparł pan ustawy przyznającej Warszawie kwotę 600 mln złotych z budżetu na pomoc w rozwiązaniu sprawy roszczeń?

– Nie udało się pani rozwiązać sprawy roszczeń i te 600 mln złotych nie rozwiąże tego, to jest swego rodzaju plaster. Pieniądze publiczne nie mogą być marnotrawione, zwłaszcza że te nieruchomości trafiają do rąk oszustów – odpowiedział Jacek Sasin.

– Pana szef Jarosław Kaczyński i 24 posłów PiS głosowało za, a Pan myśląc ciepło o Warszawie głosował przeciw – ripostowała prezydent Warszawy.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
18:10 22.11.2014
– Jak się Pani odniesie do sprawy zatruć i kompostowni w Radiowie?

– Podobną sprawę miałam na Białołęce i tam się udało. Na Bielanach spotkałam się, to było trudne spotkanie. Składowisko będzie zlikwidowane w 2016 roku. Interweniowałam w sprawie kompostowni, chcę też zbudować spalarnię, która rozwiąże ten problem. Chcę spotkać się z mieszkańcami Bielan i wspólnie z nimi rozwiązać problem.

– Nikt nic o tym nie wie, to jest kolejny przykład kiełbasy wyborczej – odparł Sasin.
18:06 22.11.2014
Dużo emocji budzi kwestia bezpieczeństwa w mieście, bez tego Warszawa nie stanie się drugim Wiedniem czy Pragą.

– Coraz więcej warszawiaków czuje się bezpiecznie po zmroku. Jeśli chodzi o demonstracje na 11 listopada, to gdyby to ode mnie zależało to bym ich zakazała, ale nie można. Potrzebna jest współpraca miasta z policją i organizatorami – przyznała prezydent Warszawy.

– Potrzebne są działania prewencyjne policji, brakuje tej skuteczności. Straż miejska jest potrzebna, tylko zmieniłbym jej rolę, powinna dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a nie być skarbonką do zarabiania pieniędzy – przyznał Jacek Sasin.
18:03 22.11.2014
Warszawa nie jest miejscem, gdzie spędza się wolny czas, nie jest celem turystów. Co zrobić, by to zmienić?

– Niestety, Warszawa nie przoduje w rankingach turystycznych. Trzeba uporządkować przestrzeń publiczną Warszawy, np. place. Proponuje tramwaj zamiast autobusów na Krakowskim Przedmieściu – przyznał Jacek Sasin.

Gdy PiS rządził w Warszawie, było 7 tysięcy mieszkań bez wygód, teraz jest o połowę mniej. Coraz więcej osób przyjeżdża do Warszawy, jest więcej turystów niż w Krakowie. Turystyczna Praga będzie się za to rozwijać dzięki metru i Muzeum Pragi – odniosła się do tej kwestii Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Debata Gronkiewicz-Waltz kontra Sasin w studiu TVP Info (fot. PAP/Paweł Supernak)
18:01 22.11.2014
Kandydaci musieli się też zmierzyć z pytaniem dotyczącym kwestii ciszy i jej zakłócania w mieście zwłaszcza w centrum.

– Jest coraz mniej skarg na różne kluby. Tylko dialog i rozmowa, metodą zakazu nie można działać – powiedzieli zgodnie Gronkiewicz-Waltz i Sasin.
17:58 22.11.2014
Jakie są Państwa pomysły na reprywatyzację i rozwiązanie kwestii dekretu Bieruta?

– To będzie mój atut, bo nie może być stały monopol, a Pani prezydent nie musiała się przed nikim tłumaczyć przez ostatnie lata – powiedział Sasin odnosząc się do większości PO w Radzie Warszawy. – Kwestię reprywatyzacji trzeba rozwiązać ustawą w Sejmie, wspólnie PO z PiS – przyznał Sasin.

– Była dotąd ustawa, którą przygotował rząd Buzka, ale prezydent Kwaśniewski ją zawetował. Przygotowałam też swój projekt, uzyskałam też 600 mln złotych z budżetu na tę sprawę – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
17:56 22.11.2014
Czy będą Państwo zniechęcać kierowców do wjazdu do miasta?

– Tempo 30 km/h to jest nierealne, nie zaproponuję też opłat za wjazd do centrum – przyznała prezydent Warszawy. – Trzeba zachęcać, a nie zniechęcać, przede wszystkim do korzystania z komunikacji. Dlatego proponuję bezpłatną komunikację, a pieniądze na to z podatków 300 tysięcy osób które dotąd ich nie płacą – powiedział Jacek Sasin.
17:54 22.11.2014
– Zbudowałam sieć parkingów „Parkuj i Jedź” i tu apel do pana posła, żeby zmienić ustawę regulującą cenę parkingów – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
17:50 22.11.2014
Zanim kandydaci dostali czas na odpowiedź na kolejne pytanie odnośnie parkingów w mieście, zostali zapytani o cenę miesięcznego abonamentu dla parkujących. Jacek Sasin nie znał odpowiedzi, a Hanna Gronkiewicz-Waltz podała cenę 30-40 złotych.

– To pani prezydent powinna się tłumaczyć, bo już dwa razy je obiecywała – powiedział Sasin o sprawie budowy parkingów. – Jej program z 2006 roku to katalog niespełnionych obietnic. Partnerstwo państwowo-prywatne to jest rozwiązanie – przyznał kandydat PiS.
17:48 22.11.2014
– Ruchy miejskie zasługują na współrządzenie miastem, zaproponuję im funkcję jednego z wiceprezydentów. Warto z nimi współpracować, także w dzielnicach – oświadczył Sasin.
17:45 22.11.2014
Kolejne pytanie dotyczyło tego, na ile mieszkańcy stolicy będą mieć wpływ na decyzje poszczególnych kandydatów, gdy któryś z nich zostanie już prezydentem stolicy.

– Zaproponowałam konkurs w ramach budżetu obywatelskiego i przerosło to moje oczekiwania. W tej chwili to jest 35 mln, a będzie nawet 100 mln złotych – powiedziała Gronkiewicz-Waltz. – Ruchy miejskie to dopływ kreatywności i jestem otwarta na współpracę ze wszelkimi ruchami obywatelskimi – dodała obecna prezydent Warszawy.
(fot. TVP Info)
17:45 22.11.2014
– Zbudowałam pierwsze Centrum dla Chorych na Alzheimera, powinno być więcej takich miejsc, m.in. centra międzypokoleniowe – przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
17:42 22.11.2014
W drugim pytaniu kandydaci mieli przedstawić swoje propozycje względem osób starszych, jak widzą politykę senioralną. – Potrzebne są programy medyczne w zakresie geriatrii, bo Uniwersytety Trzeciego Wieku wszystkiego nie załatwią – powiedział Jacek Sasin.
17:40 22.11.2014
– To jest Pani największa klęska, Karta Warszawiaka ich nie zachęciła. Trzeba postawić na bezpłatną komunikację, a po drugie cały system zachęt m.in. kulturalnych czy w komunalnych lokalach gastronomicznych – zaproponował kandydat PiS na prezydenta Warszawy.
17:38 22.11.2014
Pierwsze pytanie w debacie dotyczyło wyludniania się stolicy w piątki wieczorem. Jak należy zatrzymać w mieście tych, którzy tu pracują, ale nie mieszkają i nie płacą podatków. – Zachęcam ich do płacenia podatków w Warszawie poprzez Kartę Warszawiaka i mam nadzieję, że kiedyś będą mieszkańcami stolicy – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
17:35 22.11.2014
– Kocham Warszawę, urodziłam się w tym mieście, stąd pochodzę. Nie unikałam spotkań z wyborcami w czasie kampanii – zaczęła swoje wystąpienie prezydent Warszawy. W dalszej części wystąpienia wymieniła liczne inwestycje drogowe, czy metro, które dzięki pieniądzom unijnym udało się przeprowadzić w czasie jej kadencji.
17:32 22.11.2014
– Chciałem, aby w tej debacie w studiu uczestniczyli ludzie, którzy przyszli pod budynek telewizji. Prezydent Gronkiewicz-Waltz nie zgodziła się na to – powiedział Jacek Sasin, kandydat PiS. – Pani weszła do budynku od tyłu, unikając tych ludzi. Proszę nie uciekać debaty z tymi ludźmi – zwrócił się do prezydent Warszawy Sasin.
17:31 22.11.2014
W studiu TVP Info rozpoczęła się debata warszawska ubiegającej się o reelekcję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO) i kandydata PiS Jacka Sasina. Na początek oświadczenia obu kandydatów.
17:13 22.11.2014
Już za kilka minut w Studiu TVP Info rozpocznie się debata warszawska z udziałem kandydatów na prezydenta Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz i Jacka Sasina. Przygotowania do debaty obserwował reporter TVP Info Paweł Prus.
Zobacz więcej