RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bardzo wysoki odsetek nieważnych głosów. W błąd wprowadzały karty i spoty PKW?

Nawet 40 procent nieważnych głosów zostało oddanych w wyborach do sejmiku województwa pomorskiego. Takie dane pochodzą z kilku komisji w Wejherowie. Na terenie całego województwa pomorskiego średnia to 20-25 procent. W powiecie malborskim niemal jedna czwarta osób wrzuciła do urny źle wypełnione karty. Czy błędy pojawiły się, dlatego że głosujący źle zrozumieli spot przedwyborczy?

Trwa chaos związany z liczeniem głosów w wyborach samorządowych. Nie wiadomo, kiedy można się spodziewać oficjalnych wyników. Z całej Polski spływają informacje o nieprawidłowościach związanych z wyborami. Jednym z problemów jest wyjątkowo duża liczba nieważnych głosów.

PKW się broni

Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej odpierają zarzuty, że przygotowany oficjalny spot mógł wprowadzać wyborców w błąd. Zarzuty odnoszą się do filmu, w którym pada sformułowanie: „na każdej z kart stawiasz X przy nazwisku kandydata”. Problem w tym, że zamiast jednej karty, wyborcy dostawali do ręki wielostronicową książeczkę. Niektóre osoby stawiały bowiem krzyżyk na każdej karcie książeczki - a taki głos liczył się jako nieważny.

Pojawiły się też opinie, że książeczkowej formie kart do głosowania swój sukces zawdzięcza PSL, które wylosowało listę nr 1 i w związku z tym widniało na kartach jako pierwsze.Jeden krzyżyk na jednej karcie

– Spoty reklamowe nie wprowadzały w błąd. Mówiły, jak należy głosować; że na każdej karcie należy postawić jeden głos. Jeżeli karta do głosowania była w formie zbroszurowanej, to kartą nie była pierwsza strona tej broszurki – była nią cała broszura. I na tej jednej karcie należało postawić jeden krzyżyk – powiedział Stanisław Kosmal z Państwowej Komisji Wyborczej. Przekonywał również, że spoty nie były jedynym źródłem informacji na temat sposobu głosowania - o tym, jak zagłosować można było dowiedzieć się np. na stronie PKW, a także już w lokalach wyborczych.

Czy Państwo uważają, że wybory były przygotowane w prawidłowy sposób, a wypełnienie karty do głosowania nie nastręczało problemów? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w naszej ankiecie.


PiS chce nowych wyborów. „Mówimy o wypaczeniu wyborów”

Do tej pory PKW podała jedynie oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nadal nie ma pełnych rezultatów głosowania do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

PiS i SLD chcą powtórzenia wyborów

Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej podjęły inicjatywę, która ma na celu rozpisanie nowych wyborów samorządowych. – Zgłosimy inicjatywy polityczno-prawne, które umożliwią nowe wybory – oznajmił w środę po rozmowach Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że kadencja samorządów, które zostały wybrane w niedzielę, powinna być skrócona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej