Nowy Jork żegna budki telefoniczne. Teraz powstaną hotspoty wi-fi

Budki mają zniknąć z nowojorskich ulic; zastąpią je hotspoty (fot. flickr.com/chrisford)

Czy budki telefoniczne są potrzebne? Okazuje się, że w dobie telefonii komórkowej powoli tracą rację bytu. Tak przynajmniej sądzą w Nowym Jorku, gdzie postanowiono przekształcić je w hotspoty wi-fi. Nowe urządzenia zapewnią bezprzewodowy dostęp do szerokopasmowego internetu.

Nowy Jork ma taksówki na prąd

Nowy Jork testuje nowy typ taksówek – pojazdy o napędzie elektrycznym. Burmistrz Michael Bloomberg chce spopularyzować ten cichy i ekologiczny...

zobacz więcej

Realizacja tego projektu, nazwanego LinkNYC, ma ruszyć na początku 2015 roku. Tysiące hotspotów w całym mieście zapewni bezpłatny dostęp do internetu, bezpłatne rozmowy krajowe, możliwość doładowania akumulatorów smartfonów i tabletów, skorzystania z planu miasta itp. W Nowym Jorku jest obecnie ok. 8400 budek telefonicznych.

Pomogą reklamy

LinkNYC ma zostać sfinansowany z wpływów z reklam prezentowanych na displayach, umieszczonych w dawnych budkach telefonicznych. Koszty realizacji szacuje się na ponad 200 milionów dolarów.

Władze Nowego Jorku podkreślają, że hotspoty wi-fi pozwolą na zasypanie „cyfrowej przepaści” – wskazuje się, że wielu uboższych nowojorczyków jest w znacznym stopniu zdanych na korzystanie ze smartfonów, by wejść do internetu, a transfer danych jest dość kosztowny.

Największa sieć?

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio podkreśla, że LinkNYC będzie „najszybszą i największą municypalną siecią wi-fi na świecie”.


Diabelskie niemowlę straszy Nowy Jork

źródło:

Zobacz więcej