RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS: zawiadomimy prokuraturę ws. przygotowań do wyborów. Potrzebna komisja śledcza

PKW ma problemy z liczeniem głosów oddanych w wyborach samorządowych (fot. PAP/Jakub Kamiński/Grzegorz Michałowski)

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. Partia ma powiadomić też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW.

Prezydent chce wyjaśnień w sprawie PKW. Zamierza spotkać się z prezesami TK, NSA i SN

Z związku z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów prezydent Bronisław Komorowski zamierza spotkać się z prezesami organów wskazujących...

zobacz więcej

– Ta komisja powinna zająć się sposobem przygotowania i przeprowadzeniem wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. To, z czym mamy teraz do czynienia, urąga przyzwoitości. Wybory są istotą demokracji. Jeżeli mamy do czynienia z takim zamętem, do czego może to doprowadzić? Do fałszowania wyników wyborów – przekonywał w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Wniosek o powołanie komisji ma być złożony w najbliższych dniach.

PiS złoży też doniesienie do prokuratury, które – jak mówił Błaszczak – będzie dotyczyło „niedopełnienia obowiązków przez tych, którzy są odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów”.

System informatyczny PKW do kontroli; NIK wkracza do akcji

zobacz więcej

NIK rozpoczyna kontrolę

Państwowa Komisja Wyborcza boryka się z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. We wtorek system nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy. Komisje powiatowe liczą wyniki ręcznie.

W poniedziałkowy wieczór PKW miała wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych – na 123 tys. 359 obwodów. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów. Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.

W środę NIK rozpoczęła kontrolę Państwowej Komisji Wyborczej.


System informatyczny PKW do kontroli; NIK wkracza do akcji

źródło:

Zobacz więcej