RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kijów: 7 tys. rosyjskich żołnierzy w Donbasie; „Ukraina stoi na krawędzi otwartej inwazji”

Kijów  przyznał, że Ukraina nie jest gotowa do wojny z Rosją (fot. eng.mil.ru)
Kijów przyznał, że Ukraina nie jest gotowa do wojny z Rosją (fot. eng.mil.ru)

Na siedem tysięcy żołnierzy szacuje szef MSW Ukrainy Arsen Awakow rosyjską obecność wojskową na wschodnich terytoriach opanowanych przez separatystów. – Ukraina stoi na krawędzi otwartej inwazji – powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie.

Ukraina przygotowuje się na ofensywę wojsk rosyjskich i separatystów

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) ostrzegła w niedzielę przed przygotowaniami rebeliantów i obecnych w Donbasie wojsk...

zobacz więcej

– Jesteśmy na progu kolejnego etapu ataku na dużą skalę. Na terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego w ostatnich tygodniach skoncentrowały się grupy rosyjskich wojsk. Około siedmiu tysięcy. Nasi dyplomaci mówią o tym publicznie – oświadczył Awakow w rozmowie z portalem „Insider”.

– Czy dojdzie do inwazji? Jest to pytanie z serii, czy psychicznie chory dostanie kolejnego ataku. Może tak, a może nie. To wszystko zależy od naszej gotowości i konsolidacji – podkreślił.

„Wojna totalna” na Ukrainie? ONZ o trzech scenariuszach - wszystkie pesymistyczne

Organizacja Narodów Zjednoczonych „jest bardzo zaniepokojona groźbą powrotu wojny totalnej” na wschodzie Ukrainy – powiedział zastępca sekretarza...

zobacz więcej

Awakow: nie oddamy terytorium bez walki

Minister przyznał, że Ukraina nie jest gotowa do wojny z Rosją, jednak nie odda swego terytorium bez walki. – I sądzę, że społeczeństwo rosyjskie nie wytrzyma szoku, związanego z ofiarami (tej walki). Właśnie dlatego nasze siły zbrojne znajdują się dziś w strefie obronnej – powiedział Awakow.

Walki na wschodzie Ukrainy

Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w ciągu ostatniej doby na terenach objętych operacją antyterrorystyczną zginęło sześciu ukraińskich wojskowych, a dziewięciu zostało rannych.

Najbardziej aktywne działania przeciwko wojskom rządowym prowadzone są w Doniecku oraz w okolicach Ługańska i miasta Debalcewe - poinformował w poniedziałek rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej