RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

1 nowa wiadomość

PKW: System informatyczny jest już w pełni sprawny. Znamy oficjalne wyniki z Katowic

Przez cały poniedziałek nie ustawała walka z niedziałającym systemem informatycznym do zliczania wyników wyborów samorządowych. Wieczorem PKW ogłosiła, że błędy udało się naprawić, ale tylko częściowo. We wtorek komisje, które z powodu błędów systemu nie były w stanie dokończyć liczenia głosów i przekazywania protokołów, mają wrócić do pracy.

Wciąż czekamy na oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014. W poniedziałek wieczorem, PKW nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy uda się je ogłosić we wtorek.

Z pierwszych sondaży exit poll przeprowadzonych przez IPSOS dla TVP wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich z poparciem 31,5 proc. wygrywa PiS. PO z 27,3 proc. plasuje się na drugiej pozycji. Trzecią siłą jest PSL z wynikiem 17,0 proc., czwartą SLD – 8,8 proc. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego nie przekroczyła progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 46,4 proc.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
06:04 18.11.2014
System informatyczny jest już w pełni sprawny – podała PKW. Możliwe, że wyniki poznamy już dziś wczesnym popołudniem.
03:16 18.11.2014
Komitet ustępującego prezydenta Katowic – Forum Samorządowe i Piotr Uszok – zwyciężył w wyborach do rady miejskiej miasta. Obsadzi 12 z 28 mandatów – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która wywalczyła 8 mandatów, dalej Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów oraz Ruch Autonomii Śląska, który reprezentować będzie 2 radnych.
01:59 18.11.2014
Wiceprezydent Katowic Marcin Krupa (komitet Forum Samorządowe i Piotr Uszok) oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz , startujący z ramienia PiS będą walczyć w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Katowic . Oficjalne wyniki podała Miejska Komisja Wyborcza.

Na Krupę, popieranego przez dotychczasowego prezydenta Piotra Uszoka, zagłosowało 43,09 proc. wyborców, na Sośnierza – 22,09 proc.

Pozostali kandydaci: Arkadiusz Godlewski (PO) – 15,58 proc., Jerzy Ziętek (KWW Jerzego Ziętka) – 5,55 proc., Aleksander Uszok (KWW Ruch Autonomii Śląska) – 5,41 proc., Marek Szczerbowski (SLD Lewica Razem) – 4,59 proc., Krystyna Doktorowicz (KWW My z Katowic) – 3,32 proc., Adam Stach (Polskie Stronnictwo Ludowe) – 0,33 proc.
01:29 18.11.2014
Państwowa Komisja Wyborcza podała kolejne nieoficjalne cząstkowe wyniki wyborów. Obecnie PKW ma protokoły ze 108 770 obwodowych komisji wyborczych na całkowitą liczbę 123 359 obwodów. To cząstkowe wyniki głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz części członków rad gmin i powiatów.

W Warszawie , po przeliczeniu głosów z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów na pierwszym miejscu znalazła się Hanna Gronkiewicz-Waltz (47,16 proc.). Za nią uplasował się Jacek Sasin (27,75 proc.). Trzecie miejsce należy do Piotra Guziała (8,57 proc).

W Opolu po podliczeniu 100 proc. protokołów pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Wiśniewski z wynikiem 47.51 proc., drugie Marcin Ociepa (21.13 proc.).

W Lublinie po zliczeniu głosów ze 100 proc. protokołów, na pierwszym miejscu znalazł się Krzysztof Żuk z wynikiem 60.13 proc., a na drugim – Grzegorz Muszyński (30.56 proc.).

W Kielcach po przeliczeniu 100 proc. zatwierdzonych protokołów, pierwsze miejsce zajął Wojciech Lubawski z 55.69 proc., drugie – Krzysztof Adamczyk (20.90 proc.).

W Katowicach , po przeliczeniu 100 proc. protokołów zwyciężył Marcin Krupa (43.09 proc.), a drugi był Andrzej Sośnierz (22.09 proc.).

W Gorzowie Wielkopolskim po przeliczeniu 100% protokołów, wygrał Jacek Wójcicki z wynikiem 60.59 proc., drugie miejsce zajął Tadeusz Jędrzejczak (17.29 proc.).

W Białymstoku po przeliczeniu 100 proc. protokołów, pierwsze miejsce zajął Tadeusz Truskolaski, który uzyskał 49.37proc. ważnie oddanych głosów, drugie miejsce zajął Jan Dobrzyński z wynikiem 34.16 proc.

We Wrocławiu po przeliczeniu 100 proc. protokołów zwyciężył Rafał Dutkiewicz (42.37 proc.) przed Mirosławą Stachowiak-Różecką (25.80 proc.).
23:12 17.11.2014
Członkowie PKW byli też pytani m.in. o informacje, że część komisji ogłosiła w poniedziałek wieczorem przerwy w pracy do wtorku. – Komisje nie powinny przerywać pracy, dopóki nie przyjmą wszystkich protokołów z głosowania z obwodowych komisji wyborczych – odpowiedział szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

– Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej należało najpierw wprowadzić wszystkie protokoły obwodowe, bo jeżeli się nie wprowadzi wszystkich protokołów, to wiadomo, że nie można będzie ustalić wszystkich wyników wyborów – podkreślił Czaplicki. – Niestety, z tego, co widzimy, spływ protokołów obwodowych wprawdzie jest, ale jest minimalny. Zakładamy, że w związku z tym, iż będzie możliwe korzystanie z systemu informatycznego, że te komisje – nazwijmy to – zostaną obudzone i przystąpią niezwłocznie do pracy.

Czaplicki mówił też, że trudno powiedzieć, ile jest komisji, które przerwały pracę. Przyznał też, że te komisje nie złamały przepisów, bo nie określają one trybu pracy komisji, ustala to PKW.

– Państwowa Komisja Wyborcza oczekuje, że z chwilą, gdy system informatyczny będzie działał w pełni, komisje terytorialne przystąpią niezwłocznie do pracy. Poprzez komisarzy wyborczych, informatyków pełniących funkcję pełnomocników komisarzy wyborczych do tych celów, będzie te komisje mobilizować do pracy – zapowiedział Czaplicki.
22:14 17.11.2014
– Niestety nie jest tak jeszcze do końca, gdy chodzi o możliwość drukowania wyników wyborów do rad miast, do rad powiatów i do sejmików województw – powiedział sędzia Stanisław Zabłocki. Jak wyjaśniał, system poprawiono na tyle, że istnieje możliwość drukowania wyników głosowania i wyników wyborów, natomiast nie jest do końca poprawny załącznik do tych dokumentów, który stanowi ich integralną część.

Chodzi o zestawienie wyników głosowania i podziału mandatów w okręgu wyborczym. – Dokument w postaci tego załącznika ma być dostępny jeszcze dziś przed godziną 24. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, wyniki głosowania będą mogły być ustalone w przeciągu kilku godzin – przewidywał.
22:12 17.11.2014
PKW: według informacji przekazanych nam przez przedstawiciela firmy Nabino na szczęście uporano się w całości z tym segmentem systemu, który dotąd uniemożliwiał drukowanie protokołów wyników głosowania i wyników wyborów zarówno na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jak i w jednomandatowych okręgach wyborczych w wyborach na radnych gmin.
22:05 17.11.2014
Mamy wyniki głosowania ze 108 tys. 700 spośród 123 tys. 359 protokołów. Jeżeli chodzi o wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów – mamy już wyniki wyborów w 900 gminach i miastach. W przypadku wyborów do rad gmin – mamy wyniki w 892 radach gminnych. W dalszym ciągu nie mamy wyników dotyczących wyborów do sejmików wojewódzkich – powiedział na wieczornej konferencji zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.
21:13 17.11.2014
Kolejne wojewódzkie i miejskie komisje wyborcze przerywają pracę do wtorku. Na oficjalne wyniki wyborów poczekamy m.in. w Szczecinie, Katowicach, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Wszystkiemu winne są kłopoty z komputerowym systemem liczenia głosów.
21:04 17.11.2014
O godz. 21 miała się odbyć kolejna konferencja PKW, ale została przesunięta z powodu „intensywnej pracy komisji” - poinformował reporter TVP Info. Być może sędziowie spotkają się z dziennikarzami dopiero... o godz. 23.
19:49 17.11.2014
„Wiadomości” TVP1 sprawdziły, dlaczego zawiódł system liczenia głosów.
19:42 17.11.2014
Na oficjalne wyniki poczekają też mieszkańcy Lubelszczyzny. Tu także winny jest system informatyczny. Do wtorku przerwała pracę miejska oraz wojewódzka komisja wyborcza w Lublinie, a także komisje w Zamościu i Biłgoraju. Powodem są kłopoty z systemem informatycznym.

Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie ma już zweryfikowane protokoły ze wszystkich obwodów, jednak przy próbie wydruku protokołu w poniedziałek wieczorem okazało się, że system informatyczny drukuje nieprawidłowe dane. – Będziemy liczyć ręcznie, chyba że we wtorek uda się wygenerować prawidłowe wyniki - powiedział przewodniczący komisji Artur Orłowski.
19:36 17.11.2014
Również na Mazowszu wyniki mają być podane najwcześniej we wtorek. Dwie główne komisje wyborcze w Warszawie - miejska i wojewódzka - do których mają trafić wszystkie protokoły z obwodowych komisji, po godz. 18 w poniedziałek przerwały pracę. Komisja, która sumuje głosy oddane w wyborach na prezydenta stolicy oraz do Rady Miasta, ma wznowić prace o godzinie 9 rano we wtorek. Przerwę ogłosiła też komisja w Radomiu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Wojewódzka Komisja Wyborcza nie poda w poniedziałek żadnych wyników ze względu na problemy z systemem informatycznym.
19:30 17.11.2014
Komputerowy system liczenia głosów daje się we znaki kolejnym regionom. Wiadomo już, że większość komisji wyborczych z siedmiu prezydenckich miast Wielkopolski poda wyniki niedzielnych wyborów najwcześniej we wtorek. Nieznany jest też rezultat głosowania do sejmiku województwa. Problemy są m.in. w Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, czy Kaliszu.
19:00 17.11.2014
PKW planuje w poniedziałek jeszcze jedną konferencję prasową. Ma ona się odbyć nie wcześniej niż o godz. 21 – przekazał reporter TVP Info.

Ze względu na kłopoty z systemem informatycznym i m.in. z liczeniem głosów w Małopolsce nie spodziewamy się, że Komisja poda ostateczne wyniki wyborów.
18:38 17.11.2014
Wyniki wyborów samorządowych w Małopolsce będą znane najwcześniej we wtorek. – W protokołach kilkunastu komisji obwodowych z Krakowa są błędy, jedna z nich będzie musiała zebrać się i przeliczyć ponownie ponad tysiąc głosów – podał przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Robert Jurga. – Dopóki miejska komisja nie zweryfikuje pozytywnie protokołów z wszystkich obwodów, nie będzie wyników wyborów prezydenckich ani wyborów do Rady Miasta Krakowa – dodał.

Ale błędy w liczeniu to nie wszystko. We wszystkich powiatach Małopolski komisje muszą „na piechotę” policzyć głosy w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Wszystko przez trwającą od niedzieli awarię systemu automatycznego liczenia głosów - informuje Radio Kraków.
15:52 17.11.2014
Zobacz całą konferencję PKW.
15:33 17.11.2014
– System firmy Nabino nie działa przede wszystkim w segmencie najwyższym. Nie działa system wydruków i agregacji danych. W związku z tym – po ewentualnym wprowadzeniu przez system kalkulatora wyborczego wszystkich danych z obwodowych komisji wyborczych, terytorialne komisje wyborcze przystąpią do alternatywnego, czyli tradycyjnego sposobu wyliczania – powiedział jeden z członków Państwowej Komisji Wyborczej.
15:22 17.11.2014
System informatyczny działa. Mamy wyniki głosowania ze 104 tys. 795 ze 123 tys. 359 protokołów – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.
14:08 17.11.2014
Mimo awarii, PKW przypomina, że nie ma to wpływu na liczenie głosów, ponieważ pozwala tylko na szybsze przekazywanie informacji o wynikach głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że głosy już są policzone, jedynie niektóre komisje terytorialne nie mają dostępu do elektronicznie wpisanych protokołów. To spowalnia cały proces ogłaszania oficjalnych wyników wyborów.
13:33 17.11.2014
PKW postawiła warunek firmie informatycznej obsługującej wybory: jeśli nie określą w jakim terminie usuną usterkę, to na posiedzeniu o 14.00 PKW będzie się zastanawiało nad przejściem na ręczny system dostarczania protokołów.

Sędzia Maria Grzelka poinformowała także, że na konferencji o godz. 15. PKW ustali przybliżony czas, w którym będzie w stanie podać wyniki. Na pytanie, czy o 15 PKW poda wyniki wyborów, Grzelka odparła, że szanse na to są żadne. Pytana z kolei o to, czy wyniki w ogóle pojawią się dzisiaj stwierdziła, że nie może tego zagwarantować.
12:56 17.11.2014
– Odnieśliśmy sukcesy w drugich rundach. Dużo, niespodziewanie dużo, w miejscach gdzie się tego nie spodziewaliśmy – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Będziemy walczyć dalej – dodał.
12:21 17.11.2014
PKW odwołała zaplanowaną na 12.30 konferencję prasową. Związane jest to z problemami technicznymi i przerwaniem prac w niektórych komisjach. PKW zapewnia, że chce podać jak najpełniejsze wyniki. Kolejna konferencja jest planowana na godzinę 15.00
11:48 17.11.2014
Na czym tak naprawdę polega problem PKW? Jak mówił Stefan Jaworski, chodzi o to, że nie każda właściwa komisja terytorialna - gminna, powiatowa i wojewódzka - może wydrukować własny protokół na podstawie wyników ze swojego terytorium i przekazać wyniki właściwemu komisarzowi wojewódzkiemu, który sporządza zbiorcze wyniki ze swojego województwa. - Nie nastąpiło przerwanie prac komisji obwodowych. Te komisje, które liczą głosy i które nie zakończyły liczenia głosów i sporządzania dokumentacji, kontynuują to. Problem dotyczy komisji terytorialnych - gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Tylko niektóre z nich, mając problemy, zawiesiły prace na kilka godzin - powiedział.
11:04 17.11.2014
Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński powiedział w poniedziałek, że wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, ludowcy będą wchodzili w koalicje samorządowe z PO. - Jeśli głosów PO-PSL zabraknie, będę zabiegał o maksymalnie szerokie koalicje - zadeklarował.
10:52 17.11.2014
Będzie kontrola wydatkowania publicznych pieniędzy na system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała w poniedziałek Najwyższa Izba Kontroli.Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Kontrolerzy Izby sprawdzą czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny - powiedział rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.
10:21 17.11.2014
Sędzia Stefan Jaworski sugerował w trakcie konferencji, na której prezentowano kolejne cząstkowe wyniki, że kwestia wadliwości systemu to też sprawa pieniędzy przeznaczonych na jego budowę. - Żebyśmy nie byli zdani na łaskę i niełaskę tak zwanych przetargów publicznych - dodał sędzia Jaworski.
10:12 17.11.2014
Jak podała PKW, nieoficjalne, cząstkowe wyniki wskazują, że frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 47,68 proc., z kolei w wyborach do rad gmin 47,86 proc.
09:46 17.11.2014
Przerwano liczenie głosów do sejmiku województwa małopolskiego - informuje Informacyjna Agencja Radiowa. Państwowa Komisja Wyborcza do godziny piętnastej zawiesiła liczenie głosów komisji w Krakowie. Wszystko przez problemy z systemem informatycznym.
09:36 17.11.2014
PKW podała, że wybory prezydenta miasta w pierwszej turze w Białymstoku wygrał Tadeusz Truskolaski, w Gorzowie Wlkp. – Jacek Wójcicki, w Lublinie – Krzysztof Żuk, w Opolu – Arkadiusz Wiśniewski, w Rzeszowie – Tadeusz Ferenc, w Sopocie – Jacek Karnowski, a w Toruniu – Michał Zaleski.
09:05 17.11.2014
– Na pewno będę bardzo rzeczowy i merytoryczny. Nie będę robił żadnych fajerwerków. Na pewno nie będę nikogo atakował. Jestem człowiekiem nastawionym na współpracę. (…) Zobaczymy, może to się po raz kolejny sprawdzi – odparł Ryszard Grobelny, pytany o to, czym zaskoczy i zjedna wyborców w drugiej turze wyborów prezydenta Poznania. – To pewnie nie będzie już kariera polityczna – tak z kolei odpowiedział na antenie TVP Info na pytanie o to, co jeśli nie wygra w drugiej turze.
09:01 17.11.2014
Kandydat PO Piotr Jedliński i reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Koszalinie. Według danych Miejskiej Komisji Wyborczej ze wszystkich 53 obwodowych komisji wyborczych urzędujący prezydent Piotr Jedliński zdobył 46,77 proc. głosów. Artura Wezgraja poparło 31,24 proc. głosujących.
08:58 17.11.2014
Wojciech Lubawski po raz czwarty prezydentem Kielc. Zdobył 55,69 proc. głosów – wynika z danych ze wszystkich obwodów.
08:44 17.11.2014
Niewykluczone, że w części szkół, które użyczyły swoich pomieszczeń komisjom wyborczym, zostaną dziś odwołane lekcje. Niektóre komisje wciąż zajmują sale w związku z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy. Ogłosiły przerwę w liczeniu głosów do godz. 15-16.
08:39 17.11.2014
08:36 17.11.2014
Janusz Żmurkiewicz został ponownie prezydentem Świnoujścia – wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście, po przeliczeniu wyników z 16 spośród 27 komisji obwodowych. Jak podano, około dwóch trzecich wyborców poparło kandydaturę urzędującego prezydenta.
08:35 17.11.2014
Wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 38,83 proc. poparcia. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS radnym miejskim Kazimierzem Koprowskim, który zdobył 31,16 proc. głosów. To nieoficjalne wyniki po podliczeniu przez Miejską Komisję Wyborczą głosów ze 100 proc. obwodów.
08:30 17.11.2014
Piotr Gliński komentuje wybory w TVP1:
08:19 17.11.2014
Pierwsze sesje rad gmin, powiatów oraz sejmików województw wyłonionych w wyborach samorządowych zostaną zwołane w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników głosowania dla całego kraju. Na inauguracyjnym posiedzeniu nowo wybrani radni złożą ślubowanie i wybiorą przewodniczących.
08:10 17.11.2014
Z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Sopocie opartych na danych z 19 spośród 21 obwodowych komisji, wynika, że Jacek Karnowski już w pierwszej turze zostanie ponownie wybrany na prezydenta tego miasta. Według wiceprzewodniczącego sopockiej komisji Tadeusza Zaleskiego, dane z 19 komisji mówią, że Karnowski uzyskał 52,99 procent głosów.
08:09 17.11.2014
Po podliczeniu protokołów z 98 na 100 obwodowych komisji w Olsztynie, największe poparcie w wyborach na prezydenta miasta, bo 39,27 proc. uzyskał Czesław Jerzy Małkowski, przed Piotrem Grzymowiczem, na którego głosowało 25,46 proc. – podała Miejska Komisja Wyborcza.
08:05 17.11.2014
Państwowa Komisja Wyborcza podała jedynie cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów prezydentów w większych miastach. Jak dotąd nie ustalono w ogóle wyników do rad powiatów oraz do sejmików wojewódzkich.
08:03 17.11.2014
Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski) po raz czwarty został prezydentem Torunia – podała PKW po zatwierdzeniu 86,67 proc. protokołów z głosowań. Zaleski według tych danych otrzymał poparcie 70,26 proc.
08:00 17.11.2014
- System się troszeczkę zreformował i działa już satysfakcjonująco - powiedział dziennikarzom zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz. Zastrzegł, że wyniki nadal są bardzo cząstkowe, opierają się na 55.295 protokołach na ogólną liczbę 123.367. Na ogólną liczbę 2.477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalono w wyniki w 85 gminach i miastach. Na 2.470 gmin wyniki do rad gmin ustalono w 39.
07:54 17.11.2014
- Jesteśmy usatysfakcjonowani tym wynikiem, ale przed nami jeszcze praca – powiedział w TVP Info szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, komentując wstępne wyniki wyborów. – Władza PO się zburzyła, władza źle rządzi. Ludzie wyciągają z tego wnioski – dodał. Podkreślił, że celem PiS-u jest samodzielne rządzenie, co będzie według niego możliwe w co najmniej kilku województwach. Skrytykował też działanie Państwowej Komisji Wyborczej. – Jest z tym olbrzymi problem i nie tylko my zwracamy na to uwagę – zaznaczył.
07:42 17.11.2014
– Około godz. 24 było takie spiętrzenie, że serwery nie przyjmowały logowania następnych użytkowników. Były drobne kłopoty z pracą w obwodowych komisjach wyborczych; generalnie można powiedzieć, że te komisje pracowały i pracują bezproblemowo. Następnym kłopotem są wydruki wyników głosowania i wyników wyborów, gdzie niektóre pola posiadają uchybienia, które trzeba jak najszybciej naprawić – tak Romuald Drapiński, szef informatyków PKW, mówił na antenie TVP Info o kłopotach z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy.
07:40 17.11.2014
Według cząstkowych wyników podanych przez PKW – po zatwierdzeniu 17 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych we Wrocławiu – obecny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz uzyskał 40,92 proc. poparcia, kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka 27,73 proc. głosów, zaś kandydatka KWW Bezpartyjni Samorządowcy Aldona Wiktorska-Święcka 11,16 proc. Wyniki wyborów samorządowych w stolicy Dolnego Śląska najwcześniej będą znane po godz. 12.
07:33 17.11.2014
Według PKW, na podstawie zatwierdzonych 86,96 proc. protokołów urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk uzyskał 60,31 proc. głosów. Jego największy konkurent – kandydat PiS Grzegorz Muszyński uzyskał 30,26 proc. głosów.
07:29 17.11.2014
W Szczecinie najprawdopodobniej będzie druga tura wyborów prezydenckich. Pierwsze miejsce zdobył dotąd urzędujący prezydent Szczecina Piotr Krzystek z wynikiem 46 proc. głosów. Na drugim miejscu jest kandydatka niezależna Małgorzata Jacyna–Witt z 17 proc. głosów. Wyniki cząstkowe obejmują 170 obwodów z 200.
07:22 17.11.2014
Z nieoficjalnych informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Gliwicach wynika, że prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz został już w pierwszej turze wybrany na kolejną kadencję. Według tych danych, Frankiewicz startujący z listy Koalicji dla Gliwic zdobył ponad połowę głosów.
07:11 17.11.2014
Według PKW – po podliczeniu 35,18 proc. protokołów – w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,87 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 20,81 proc.; trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,8 proc.

Zobacz jakie były wyniki exit poll po głosowaniu na prezydentów miast
07:04 17.11.2014
– Mamy jedynie cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tych wyborach liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 5 994 151 os.; liczba oddanych karty ważnych wynosiła 2 795 807 – powiedział zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz podczas konferencji prasowej PKW w nocy z niedzieli na poniedziałek.
06:52 17.11.2014
– System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej po wczorajszych problemach zaczął działać, ale wyniki są wciąż cząstkowe. Na razie znamy pełne wyniki wyborów do 39 rad gmin. Udało się też ustalić wyniki w wyborach na prezydentów, wójtów i burmistrzów w 85 gminach i miastach – mówił sędzia Andrzej Kisielewski.
06:49 17.11.2014
W systemie ujawnił się inny problem polegający na niemożliwości wydruku protokołów z niektórych komisji obwodowych. Drapiński zapewnił, że błąd ten może opóźnić ustalenie oficjalnych wyników wyborów najwyżej o kilka godzin. Dodał też, że programiści pracują nad jego wyeliminowaniem.
06:45 17.11.2014
Jak wyjaśnił dyrektor ds. informatycznych PKW Romuald Drapiński, problemy w funkcjonowaniu systemu informatycznego najpierw spowodowane były niemożliwością zalogowania się do niego użytkowników w obwodowych komisjach wyborczych. – Do godz. 00.27 system działał bardzo wadliwie – co drugi, co trzeci użytkownik miał istotne problemy z logowaniem. Później zaczęło spływać istotnie więcej danych i ich zatwierdzanie następowało już bez komplikacji – powiedział.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zmaga się z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Zobacz więcej