RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS górą w niemal wszystkich grupach wiekowych. PO z poparciem 30-latków

PiS zwyciężyło w wyborach do sejmików w niemal wszystkich grupach wiekowych, PO – tylko wśród trzydziestolatków. W każdej grupie wiekowej trzecie miejsce zajęło PSL. SLD zazwyczaj był czwarty; wśród najmłodszych tę lokatę zajęła Nowa Prawica – wynika z sondażu Ipsos.

Kaczyński: wygraliśmy, mimo organizowania akcji przeciw nam

– Wygraliśmy i to jest biorąc pod uwagę okoliczności, które wszyscy znamy bardzo dobra wiadomość. Można wygrać nawet w takiej sytuacji, w jakiej...

zobacz więcej

Z badania przeprowadzonego dla TVP wynika, że w grupie wiekowej 18-29 lat zwyciężyło PiS z wynikiem 27,8 proc. Druga była PO – 22,5 proc., trzeci PSL – 14,9 proc. Na Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (KNP) oddano 11,5 proc. głosów, a na komitet SLD Lewica Razem – 6,1 proc. Dalej znalazły się: Ruch Narodowy – 3,5 proc., Demokracja Bezpośrednia (DB) – 1 proc. Pozostałe komitety zdobyły w tej grupie wiekowej 12,7 proc. głosów i był to najwyższy wynik spośród wszystkich grup wiekowych.

PO najpopularniejsza wśród 30-latków

Z kolei wśród głosujących w wieku 30-39 lat, jak wynika z badania, zwyciężyła PO z 31,3 proc. głosów. Drugi był PiS – 25,8 proc., trzeci PSL – 17,7 proc. Na SLD oddano 7,8 proc. głosów, KNP – 4,1 proc., Ruch Narodowy – 1,7 proc., DB – 0,7 proc. Pozostałe komitety zdobyły 10,9 proc.

Wśród czterdziestolatków (40-49 lat) wygrał PiS, na który oddano 31,7 proc. głosów. Druga była PO – 28,5 proc., trzecie PSL – 18,5 proc. Kolejne miejsca zajęły SLD – 8 proc., KNP – 3 proc., Ruch Narodowy – 1,3 proc., DB – 0,7 proc. Pozostali zdobyli 8,3 proc.

Kopacz: czas zwycięstwa dla PO nie minął, będziemy zwyciężać w następnych wyborach

Przed Platformą Obywatelską kilkanaście miesięcy pracy i przygotowań do wyborów parlamentarnych - powiedziała premier Ewa Kopacz po zakończeniu...

zobacz więcej

Według sondażu wyborcy w wieku 50-59 lat w największym stopniu poparli PiS – 33,9 proc. Drugie miejsce w tej grupie wiekowej zajęła PO – 25,9 proc., trzecie PSL – 19,7 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się: SLD – 10 proc., KNP – 1,8 proc., Ruch Narodowy – 1 proc., DB – 0,7 proc. Na pozostałe komitety oddano 7 proc. głosów.

Natomiast wśród najstarszych wyborców (60 lat i więcej) najwięcej głosów oddano na PiS – 37,5 proc. Druga była PO – 28,2 proc., trzecie PSL – 14,7 proc. Na SLD oddano 11,4 proc. głosów, na KNP – 1,1 proc., na Ruch Narodowy – 0,9 proc., a na DB – 0,4 proc. Inne komitety zdobyły 5,8 proc. głosów.

Piechociński: nie popełniliśmy błędów, bo nie stawialiśmy na cele ogólnopolskie

– Z całego serca dziękuję tysiącom kandydatów, ich rodzinom i naszym wyborcom za to, że kolejny raz polska demokracja sprawdza się w dobrym...

zobacz więcej

Exit poll: PiS wygrywa wybory

Z poparciem 31,5 proc. PiS wygrywa w wyborach do sejmików wojewódzkich – wynika z pierwszych sondaży exit poll przeprowadzonych przez IPSOS dla TVP. PO z 27,3 proc. plasuje się na drugiej pozycji. Trzecią siłą jest PSL z wynikiem 17,0 proc. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego nie przekroczyła progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 46,4 proc.

SLD znalazł się na czwartym miejscu z wynikiem 8,8 proc. Poniżej progu wyborczego są Nowa Prawica (4,2 proc.) i Ruch Narodowy (1,7 proc.). Pozostałe ugrupowania uzyskały łącznie 8,8 proc. głosów.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, będą oznaczały pierwsze wyborcze zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości od wyborów parlamentarnych z 2005 roku.

źródło:
Zobacz więcej