Kolejna kinowa superprodukcja. Filmowcy z Bollywood kręcą w Kozłówce

Na Lubelszczyźnie ruszyły zdjęcia do indyjskiego filmu „Shaandaar”. To tytuł romantycznej bollywoodzkiej superprodukcji, na potrzeby której Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zmieniło się w hinduski dom weselny. W komedii romantycznej rozgrywającej się na wielkim weselu wystąpią gwiazdy kina Bollywood. Ekipa filmowców będzie w Kozłówce pracować przez tydzień i w tym czasie muzeum i cały zespół parkowo-pałacowy będzie niedostępny dla zwiedzających.

Warszawa króluje w Indiach. „Kick” hitem w kinach

zobacz więcej

Dawna magnacka rezydencja Zamoyskich w Kozłówce ma w filmie imitować część pałacu, w którym odbywają się ślubne uroczystości przedstawicieli dwóch bajecznie bogatych rodzin. Akcja rozgrywa się w baśniowym kraju. Weselne wydarzenia będą tłem dla historii miłosnego trójkąta, pełnej tajemnic, kłótni i konfliktów.

W głównych rolach wystąpią gwiazdy młodego pokolenia kina Bollywood: Shahid Kapoor i Alia Bhatt. – Większość zdjęć powstaje w Anglii. Filmowcy z Indii zdecydowali się przenieść część zdjęć do Kozłówki ze względu na tamtejsze wnętrza. Na terenie Europy jest to zupełnie unikatowy obiekt - powiedział Maciej Żemojcin, prezes spółki Film Polska Productions, która jest polskim partnerem filmowców z Indii.

„Zagrają” reprezentacyjne wnętrza

Ekipa filmowców będzie liczyła 140 osób, w tym 80 z Indii i 60 z Polski. W pałacu w Kozłówce będą kręcone ważne sceny z udziałem głównych bohaterów. Za udostępnienie wnętrz muzeum w Kozłówce otrzyma 160 tys. zł netto – podał Żemojcin.

Monika Januszek-Surdacka z muzeum w Kozłówce powiedziała, że filmowcy wykorzystają najbardziej okazałe wnętrza pałacu: tzw. „czerwony salon”, czyli dawną salę balową, dawną sypialnię hrabiny oraz klatkę schodową, a także kuchnię i jedną z łazienek. – O Kozłówce mówi się „mały Wersal”. Błyski złoceń na ramach obrazów, marmurowe schody, kute balustrady, wersalskie świeczniki - to wszystko robi wrażenie. Pałac został urządzony jako reprezentacyjna rezydencja rodu, miał olśniewać i czyni to do dziś - powiedziała Januszek-Surdacka.


Bollywood w Warszawie; zobacz trailer filmu
(fot. TVP Info)

Kozłówka filmową „bohaterką”

W Kozłówce nakręcono dotychczas kilkadziesiąt filmów. Najpełniej zespół pałacowo-parkowy zaprezentowany został w filmie Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości”. Filmowcy wykreowali tu paryskie mieszkania arystokratów i warszawski dom rodzinny Fryderyka Chopina.

Andrzej Wajda wykorzystał Kozłówkę trzykrotnie. Kozłowieckie sprzęty posłużyły do umeblowania rezydencji łódzkich fabrykantów w „Ziemi Obiecanej”, w „Człowieku z marmuru” Krystyna Janda, jako Agnieszka, w tutejszych zbiorach sztuki socrealistycznej poszukiwała rzeźby przodownika pracy, natomiast w „Biesach” pałac udawał siedzibę rosyjskiego gubernatora.

Kozłówkę oraz muzealne meble, rzeźby i obrazy można zobaczyć też w takich filmach jak „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Dzieje grzechu”, „Powrót Arsena Lupin”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”.

Kozłówka, położona około 30 km od Lublina, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Należała niegdyś do rodu Zamoyskich. XVIII-wieczny pałac zbudowany w stylu późnego baroku został rozbudowany na przełomie XIX i XX w. Otoczony jest 20-hetarowym parkiem. W dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu.

(fot. TVP Info)

źródło:
Zobacz więcej