Statuetki „Polak Roku w Belgii” wręczone. Nagroda specjalna dla prof. Jerzego Łukaszewskiego

Już po raz siódmy wręczono w Brukseli statuetki „Polak Roku w Belgii” (fot. źródło: polakroku.be)

Już po raz siódmy wręczono w Brukseli statuetki „Polak Roku w Belgii”. Tegoroczną nagrodę specjalną otrzymał prof. Jerzy Łukaszewski. Uroczysta gala odbyła się w piątek wieczorem w Teatrze Wolubilis.

Nagrodę specjalną prof. Łukaszewskiemu wręczyła prezydentowa Anna Komorowska. Jak podkreśliła jest to wyraz „najwyższego uznania” Polonii i Ambasady RP dla tego, co profesor zrobił przez wszystkie lata swojej działalności dla Polski i na rzecz integracji Polski z Unią Europejską.

Prof. Łukaszewski jest prawnikiem i dyplomatą; był wieloletnim rektorem Kolegium Europejskiego i ambasadorem RP we Francji.

Ambasador RP w Brukseli Artur Harazim, uzasadniając przyznanie nagrody prof. Łukaszewskiemu podkreślił, że jest to wyróżnienie dla osoby „wybitnie zasłużonej dla Polski i Europy”. – Ta nagroda jest przyznana jednemu z polskich pionierów integracji europejskiej. Dla człowieka, który przez dziesiątki lat zabiegał, żebyśmy mieli swoje miejsce w Europie – powiedział ambasador Harazim.

W tegorocznej edycji nagrody przyznano także w kategoriach: działalność gospodarcza, działalność społeczna, kultura i nauka, nagroda Polonii i nagroda internautów.

W kategorii działalność gospodarcza wygrał Piotr Parkitny, prezes PEBS Group of Companies. To rodzinna firma założona w 2000 r. zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem odzieży używanej. Za działalność społeczną statuetkę wręczono fundacji „Children of Europe”, która jest organizacją non profit.

W kategorii kultura i nauka nagrodę otrzymał doktor medycyny i nauk medycznych Raphael Olszewski. Wyróżnienie od internautów wręczono Yvette Popławskiej – poetce, eseistce i podróżniczce. Nagrodę Polonii odebrał Jac Van Loon za wieloletni wysiłek i wkład we współpracę belgijsko-polską szczególnie w dziedzinie edukacji.

Konkurs „Polak Roku w Belgii” jest organizowany przez Radę Polonii Belgijskiej, ambasadę RP w Brukseli oraz organizacje Emigracja Polska i Polish Expat Network. Konkurs ma na celu uhonorowanie Polaków, mieszkających w Belgii, którzy poprzez swoją pracę odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach.

źródło:

Zobacz więcej