Powstanie rosyjska Wikipedia. Ma być „szczegółowa i rzetelna”

(fot. wikipedia.org/pixabay.com)

Rosja planuje opracowanie własnej Wikipedii, by zapewnić swym obywatelom „szczegółową i rzetelną” informację o życiu i rozwoju kraju – powiadomili przedstawiciele znajdującej się w Sankt Petersburgu Biblioteki Prezydenckiej im. Borysa Jelcyna. Encyklopedię internetową ta opracowuje wraz z Rosyjską Biblioteką Narodową.

Google Maps publikuje zdjęcia rosyjskich czołgów przy granicy z Ukrainą

W popularnym serwisie z mapami można zobaczyć rosyjskie czołgi stojące tuż przy granicy z Ukrainą. Nie wiadomo kiedy mapa została zaktualizowana.

zobacz więcej

Biblioteka Prezydencka podała, że do opracowania zasobów nowej Wikipedii już otrzymała ponad 50 tys. książek i dokumentów archiwalnych z 27 bibliotek w różnych regionach Rosji.

Wskazując, jak pisze Reuters, na płynące z Zachodu zagrożenia, Kreml w tym roku wzmocnił kontrolę nad internetem, co krytycy nazywają krokiem ku cenzurowaniu sieci, wprowadził też więcej propaństwowych treści, podobnie jak w ściśle kontrolowanych mediach państwowych.

Autorzy nowych zasobów twierdzą, że „połączenie unikatowych materiałów dotyczących poszczególnych regionów w jedną spójną encyklopedię elektroniczną pozwoli w sposób obiektywny i precyzyjny ukazać kraj, jego ludność, wielorakość struktur państwowych i narodowych Rosji”.

Internet „specjalnym projektem CIA”

Nie wiadomo, czy nowy projekt może jakoś wpłynąć na dostęp do istniejącej Wikipedii – pisze Reuters i przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin określił internet mianem „specjalnego projektu CIA”, a Kreml zapowiedział ochronę swej strefy online przed groźbami z Zachodu, gdy stosunki między przeciwnikami z czasów zimnej wojny pogorszyły się znacznie z powodu kryzysu na Ukrainie.

Od lutego władze Rosji mogą blokować strony internetowe bez orzeczenia sądu – pisze Reuters.


„Uczynił z Rosji kwitnącą potęgę”. TASS sławi Putina na 15-lecie jego rządów

źródło:

Zobacz więcej