RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bośnia i Hercegowina na tropie islamistów. Aresztowano 11 bojowników

Policja przeprowadziła szeroką akcję (fot. flickr.com/brianeager)
Policja przeprowadziła szeroką akcję (fot. flickr.com/brianeager)

Jedenastu bośniackich islamistów, podejrzanych o udział w walkach w Syrii i Iraku oraz o finansowanie działalności terrorystycznej, zostało aresztowanych na terenie całego, w większości muzułmańskiego, kraju – poinformowały źródła policyjne i sądowe.

Islamiści apelują o zburzenie piramid

Przewodniczący islamistycznej partii „,Jedność Narodowa”, sunnicki szejk Abd al-Latif al-Mahmud wezwał nowo wybranego prezydenta Egiptu Muhammada...

zobacz więcej

W komunikacie policyjnym podano, że „w wielu miejscach trwają przeszukania”.

Operacja w całym kraju

Operacja trwa m.in. w Sarajewie, ale także w miastach Zenica i Kakanj w centralnej części Bośni i Hercegowiny oraz w miastach na północy - Maglaj i Żivinice.


Islamiści mogą zagrażać samolotom pasażerskim? Media o rewelacjach niemieckich szpiegów
Według prokuratury aresztowane osoby są podejrzane o „finansowanie działalności terrorystycznej”, organizowanie grup terrorystycznych lub nielegalne przyłączanie się do „zagranicznych formacji paramilitarnych”.

Walczyli w Syrii i Iraku?

Wielu z nich podejrzewa się o udział w walkach w 2013 roku w szeregach „radykalnych ugrupowań terrorystycznych” na terytorium Syrii i Iraku.

Najnowsza antyterrorystyczna akcja bośniackich władz to druga odsłona operacji „Damaszek” przeprowadzonej we wrześniu, w czasie której zatrzymano 16 islamistów; pięciu z nich nadal przebywa w areszcie.

Surowe kary

Bośnia i Hercegowina w kwietniu przyjęła nowe prawo przewidujące kary do 10 lat więzienia dla dżihadystów i ludzi, którzy ich rekrutują.


Islamiści zniszczyli 240 tys. butelek piwa
Bośniackie służby wywiadowcze szacują, że ok. 150 obywateli BiH walczy obecnie w szeregach ugrupowań dżihadystycznych w Iraku i Syrii. Ok. 20 rebeliantów poniosło śmierć, a 50 innych wróciło już do kraju.

W czasie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie (1992-1995) do bośniackich sił muzułmańskich dołączyły setki islamskich bojowników z zagranicy. Niektórzy członkowie zasadniczo umiarkowanej społeczności muzułmańskiej w Bośni przejęli od nich doktrynę i sposób życia, inspirowane rygorystycznym, wahabickim odłamem islamu (obowiązującym w Arabii Saudyjskiej), praktycznie nieobecnym przed wojną.


Islamiści mogą zagrażać samolotom pasażerskim? Media o rewelacjach niemieckich szpiegów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej