RAPORT

Pogarda

Misja Rosetta: MUPUS z Polski ma pomóc w badaniu komety

Najnowsze

Popularne

W środę lądowanie, a w czwartek już ciężka praca. Lądownik Philae rozpoczyna badanie powierzchni komety P67, a pomoże mu w tym zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN penetrator MUPUS.

Historyczna chwila misji Rosetta: pierwsze w historii lądowanie na komecie

zobacz więcej

MUPUS został skonstruowany przez inżyniera Jerzego Grygorczuka, który cieszy się, że jego dzieło przemierzyło prawie 500 milionów kilometrów. Powiedział, że rocznie mamy nawet kilkaset misji okołoziemskich rocznie. Tak dalekie wyprawy jak Rosetta zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat.

MUPUS ma zbadać temperaturę komety oraz jej strukturę i powierzchnię. Dodatkowo Jerzy Gregorczyk umieścił w nim czujnik głębokości, który będzie rejestrował postępy wbijania. Dzięki temu otrzymamy informacje na temat wytrzymałości gruntu komety.

Autorem oprogramowania urządzenia był Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN. Tłumaczy, że mimo przeprowadzonych badań w warunkach zbliżonych do tych panujących na komecie, zawsze może coś pójść nie tak.

Prace nad misją zaczęły się 21 lat temu

Penetrator może nie do końca się wbić w podłoże, bo trafi na jakiś kamień. Może się też okazać, że jest ono tak miękkie, że lądownik osiądzie bardzo głęboko. Może też być tak, że grunt nie będzie stawiać żadnych oporów, więc umiejętności urządzenia niespecjalnie będą potrzebne. MUPUS rozpocznie swoje badania dziś o godzinie 20.

Prace nad misją Rosetta zaczęły się 21 lat temu. Sonda poleciała w kosmos w 2004 roku. Goniła ona kometę P67 przez dziesięć lat, sporą cześć tego czasu była zahibernowana. Kiedy wczoraj znalazła się 22 kilometry od komety, wypuściła z siebie lądownik Philae, który ma dokonać niezbędnych badań powierzchni ciała niebieskiego.

Lądowanie nastąpiło kilka minut po godzinie 17. czasu polskiego. Informacje z sondy są przesyłane na Ziemię. Ich dostarczenie trwa około 30 minut.


Europejska sonda dotarła do komety. Leciała 10 lat

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej