RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wojna totalna” na Ukrainie? ONZ o trzech scenariuszach - wszystkie pesymistyczne

(fot.eng.mil.ru)
(fot.eng.mil.ru)

Organizacja Narodów Zjednoczonych „jest bardzo zaniepokojona groźbą powrotu wojny totalnej” na wschodzie Ukrainy – powiedział zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Jens Andres Toyberg-Frandzen na pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kijów: szykujemy się do nowego konfliktu

– Przygotujemy się do wznowienia walk z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie kraju – powiedział w środę minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak...

zobacz więcej

Drugim ze scenariuszy może być „zamrożony i stale trwający konflikt, który utrzyma status quo wschodniej Ukrainy przez najbliższe lata lub nawet dziesięciolecia” – twierdzi Jens Andres Toyberg-Frandzen.

Trzeci scenariusz – uważa – może polegać na tym, że po utrzymującym się przez kilka miesięcy konflikcie ze sporadycznymi walkami o słabej intensywności następują wzmożone działania wojenne i rosną straty w ludziach.

Pierwszy i trzeci scenariusz „byłyby katastrofalne dla Ukrainy” – ocenił przedstawiciel ONZ. Pilne posiedzenie RB ONZ zostało zwołane na wniosek USA w celu zbadania oskarżeń na temat rosyjskiej obecności wojskowej na wschodzie Ukrainy, potwierdzonej przez NATO i OBWE.

NATO: Rosja gromadzi uzbrojenie

W sobotę obserwatorzy OBWE poinformowali, że samochody wojskowe bez tablic rejestracyjnych przewożą na Ukrainę działa kalibru 122 milimetrów; w konwojach jadą żołnierze w ciemnozielonych mundurach bez dystynkcji. OBWE podała, że jest zaniepokojona obecnością liczących ponad 40 pojazdów konwojów wojskowych na Ukrainie.

W środę szef sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove potwierdził doniesienia OBWE na temat obecności rosyjskiej na Ukrainie. Rosyjskie ministerstwo obrony odrzuciło te oskarżenia, nazywając je bezpodstawnymi.


Kijów alarmuje: Moskwa przygotowuje się do okupacji kolejnej części Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej