RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyczna chwila misji Rosetta: pierwsze w historii lądowanie na komecie

Lądownik Philae usiadł na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Urządzenie nawiązało już połączenie z centrum kontroli lotów. To pierwsze w historii osadzenie urządzenia badawczego na powierzchni komety. Naukowcy pracujący przy projekcie ogłosili jednak, że specjalne harpuny, które miały przymocować lądownik do powierzchni komety, nie wystrzeliły.

Inżynier Laurence O'Rourke powiedział w wywiadzie dla CNN, że zespół naukowców nadal próbuje zweryfikować jak i gdzie dokładnie wylądowało urządzenie. Trwa także sprawdzanie, dlaczego zawiodły harpuny mocujące.

Informacja o problemach pojawiła się na Twitterze:

Rozpoczętą w 2004 r. misję Rosetta prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Sonda przebyła w tym czasie ok. 500 mln km. To ponad trzykrotnie więcej niż odległość Ziemi od Słońca.Pierwsze zdjęcie tuż po odłączeniu sondy od lądownika: Choć wcześniej były misje do komet, to – jak przypomniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik – nigdy nie udało się umieścić na powierzchni komety urządzenia badawczego i stamtąd prowadzić badania.
teraz odtwarzane
Komety zawierają informacje o początkach Układu Słonecznego”

Kosmiczny smród. Sonda Rosetta zbadała, jak pachnie kometa

Wymieszaj zapach zgniłych jaj z powiewem wprost ze stajni, dorzuć odrobinę amoniaku i formaldehydu! Masz „eau de 67P/Czuriumow-Gierasimienko”....

zobacz więcej

Sonda cały czas utrzymywała kontakt z lądownikiem

Manewr lądowania rozpoczął się w środę ok. godz. 10.00 polskiego czasu. Sonda Rosetta wypuściła wówczas lądownik Philae, który miał do pokonania jeszcze 20 km do powierzchni komety. Potem sonda oddaliła się oraz odpowiednio ustawiła, aby utrzymywać łączność z lądownikiem.

Lądownik Philae wylądował na obszarze wskazanym wcześniej przez naukowców, nazwanym „Agilkia”. To określenie – pochodzące od nazwy egipskiej wyspy na Nilu w południowym Egipcie – ESA wybrała w konkursie, na który napłynęło ponad 8 tys. propozycji nazw ze 135 krajów.

Zobacz więcej