RAPORT

Pogarda

„Wydalić z kraju!”, „chuligani robią im taką wizytówkę”. Chcielibyście większych uprawnień policji

Najnowsze

Popularne

276 osób zatrzymanych, ponad 50 rannych i zniszczone mienie publiczne. To bilans wtorkowych burd podczas Marszu Niepodległości w stolicy. Chuligani w maskach na twarzach atakowali policję butelkami, kamieniami, rzucali race i petardy. Większość z Was uważa, że można uniknąć takich incydentów w przyszłości, jeśli policja dostanie większe uprawnienia, które skuteczniej pozwoliłyby jej radzić sobie z napastnikami. Wskazuje na to wynik naszej ankiety.

Kolejny już Marsz Niepodległości nie obył się bez burd i incydentów. Ataki na policję, łamanie prawa i zagrażanie bezpieczeństwu ludzi wzburzyły internautów. Jednak co do pomysłu na to, co zrobić, żeby w przyszłości wyeliminować zagrożenie, zgody nie ma.

Większość z Was uważa, że policja powinna dostać większe uprawnienia, które pomogłyby jej skuteczniej radzić sobie z napastnikami. Tak zagłosowało w naszej ankiecie 41 proc. osób.

Niewiele mniej, bo 35 proc. głosów uzyskała odpowiedź: „Nic nie robić! Mamy wolną Polskę i każdy obchodzi to święto na swój sposób”. Z kolei jedna czwarta internautów uważa, że organizacja Marszu Niepodległości powinna być po prostu zakazana.

teraz odtwarzane
W stronę funkcjonariuszy lecą kamienie

Policyjny negocjator: działania policji to albo poważny błąd, albo celowe zaniechanie

– Za zamieszki odpowiadają osoby, które celowo i świadomie przeszkadzają w organizacji marszu. Wyraźnie było widać, że wbiegali w marsz, wbijali...

zobacz więcej

„Wstydź się polski narodzie”

Zamieszki podczas Marszu Niepodległości wywołały lawinę komentarzy, które od wczoraj nieustannie spływają do naszej redakcji. Część osób bardzo krytycznie ocenia zachowanie zamaskowanych chuliganów.

„Bardzo mi przykro, że w stolicy kraju podczas Marszu Niepodległości znajdują się ludzie, którzy temu przeszkadzają. Moim zdaniem powinno się im zabrać dowody osobiste i wydalić z kraju, jako ludzi działających przeciwko państwu” – napisał na naszym profilu na Facebooku pan Robert.

Pani Emily z kolei uważa, że sposobem na wandali byłoby upublicznienie ich wizerunków: „Powinno upublicznić się te parszywe gęby pseudopatriotów, tak, aby pracodawcy tudzież uczelnie wiedziały, kogo mają pod swoimi skrzydłami!”.

Oburzenia zachowaniem chuliganów nie kryje pani Olga: „Uzurpują sobie prawo do nazywania siebie patriotami... Poza tym, jakaż to dojrzałe być agresorem z kapturem na łbie. Szkoda mi takich osobników, wszak nie mają świadomości, jak bardzo są żałośni...”.

„Są to chuligani, zadymiarze, pseudokibice, wandale, którzy powinni zostać natychmiastowo spacyfikowani, doprowadzeni do pionu i zabrani na komisariaty. Osobami niereformowalnymi powinno się właśnie w taki sposób zajmować. Tam przyszły rodziny z dziećmi, z flagami, pokojowo nastawieni aby świętować” – dodaje pan Jacek.


Sokołowski: oczekujemy lepszej współpracy od organizatorów marszu. Bosak: policja wkroczyła, gdy było spokojnie
„Dla mnie jest to nie do przyjęcia. Obrzydliwe i szokujące” – komentuje pan Konrad w wiadomości do nas. A pani Ewa dodaje: „Wstydź się polski narodzie!!!”.

Większość z Was zwraca też uwagę na fakt, że do burd dochodzi po raz kolejny i to jest prawdziwy problem.

Pan Łukasz napisał na naszym profilu na Facebooku: „Kolejna wielka kompromitacja, setki tysięcy złotych start i zagrożone ludzkie zdrowie i życie. Rokrocznie tak to wygląda”. W podobnym tonie pisze pani Bożena: „Co roku to samo, ale cóż, to jest Polska właśnie: patriotyzm zszedł u nas, u niektórych "na psy", smutne !!!!!”. „Wstyd jak co roku...” – dodaje pan Rafał.

Wielu z Was domaga się także współmiernej kary łamania prawa przez chuliganów. „Dla tych łobuzów nie ma miejsca w naszym społeczeństwie. Kary powinny być adekwatne do czynów, czyli bardzo wysokie. Nie jakieś tam grosze, jakie nakładają sądy. Oczywiście, bezwzględne sfinansowanie tej dewastacji. Dlaczego niby za te zniszczenia mieliby płacić porządni obywatele?” – pyta pani Ewa.

A pani Monika uważa, że: „policja powinna postąpić z nimi tak samo, jak oni z policjantami”.
teraz odtwarzane
Demonstranci dotarli do ronda Waszyngtona

Bilans Marszu Niepodległości. Wyrwane płyty chodnikowe, zniszczone rowery i przystanki, około 30 rannych [RELACJA]

Przez Warszawę przeszedł Marsz Niepodległości, organizowany przez środowisko narodowców. Doszło do licznych starć chuliganów z policją. Zamaskowani...

zobacz więcej

„Chuligani robią im taką wizytówkę”

Część z Państwa stara się tłumaczyć przyczyny incydentów.

„Jestem z bojówkarzami! Choć policja wygra bo ma większe siły. Chcemy wolności!” – napisał w SMS-ie anonimowy widz.

Z kolei pan Dariusz uważa: „Rozróby pokazują niestety nastroje wśród społeczeństwa, głównie ludzi młodych, będących często bez pracy, bez perspektyw i żyjących z dnia na dzień. Niestety winne tej sytuacji jest państwo, które nie tworzy nowych miejsc zatrudnienia, ani nie interesuje się młodzieżą, stąd potem frustracja jest na marszach i na meczach piłkarskich”.

Wielu z internautów broni też uczestników Marszu Niepodległości i obarcza winą chuliganów.

Pan Andreas uważa: „Patriota nie idzie na marsz taki w kominiarce lub kapturze na pysku. To nie są uczestnicy marszu, lecz stadionowi zadymiarze”. A pan Krzysztof dodaje: „Prawdziwi patrioci idą w tym marszu!!!!”.

Podobne zdanie ma pani Caludia, która napisała: „Ja znam narodowca, świetny chłopak, żaden tam rasista czy rozbójnik, ale niestety chuligani robią im taką wizytówkę”.

teraz odtwarzane
„Płonie” most Poniatowskiego

A co Państwo sądzicie na temat Marszu Niepodległości? Czekamy na opinie pod numerem 601 600 100 i adresem mailowym twoje@tvp.info.


Tak relacjonowaliśmy dla was Marsz Niepodległości


banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej