RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Andrzej Duda kandydatem PiS na prezydenta

Szef PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że kandydatem partii na prezydenta RP w wyborach w 2015 roku będzie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda.

Kaczyński: jeżeli przegramy wybory, ustąpię z funkcji prezesa PiS

zobacz więcej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu patriotycznym w Krakowie poinformował, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta RP. – Będę rekomendował partii taką decyzję – oświadczył.

Jak dodał, Duda do kandydat, jakiego Polska potrzebuje. - To kandydat wszystkich tych, którzy chcą silnej Polski - podkreślał.

Sam Duda zaznaczył, że nie spodziewał się, że będzie przy takiej okazji przemawiał. - Propozycję przyjmuję. (...) Jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamiczna, aktywna - mówił.

Prawnik

Duda urodził się w 1972 r. w Krakowie. Ukończył krakowskie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1997 r. rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od października 2001 r. został zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.

W 2005 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Jest wykładowcą prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, na urlopie bezpłatnym ze względu na sprawowanie mandatu poselskiego.

Ekspert PiS

Po wyborach parlamentarnych w 2005 r. rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z Arkadiuszem Mularczykiem jako ekspert PiS przygotowywał w 2005 r. tekst nowelizacji ustawy lustracyjnej.

Od 1 sierpnia 2006 r. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W resorcie, którym kierował Zbigniew Ziobro, odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 r., reprezentując Polskę, podpisał europejską umowę o ochronie dzieci przed molestowaniem.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Od listopada 2007 do 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu, powołanym przez Sejm. Kandydat PiS w wyborach prezydenckich był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posłem PiS.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia tej partii uzyskał mandat deputowanego; tym samym wygasł jego mandat do Sejmu.

Jest żonaty. Żona uczy języka niemieckiego w liceum. Jego hobby to książki i sport. Przez lata należał do harcerstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej