RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hofman, Kamiński i Rogacki już poza PiS. Zostali wyrzuceni przez władze partii

Komitet Polityczny PiS podjął decyzję o usunięciu z partii zawieszonych wcześniej posłów: Mariusza Antoniego Kamińskiego, Adama Hofmana i Adama Rogackiego. Wcześniej zapoznał się z faktami dotyczącymi rozliczeń ich podróży służbowych. – Decyzja w sprawie wykluczenia posłów zapadła jednogłośnie – poinformował rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

„To było grubymi nićmi szyte”. SLD donosi do prokuratury na posłów PiS

– Wyjazd posłów PiS trzema samochodami do Madrytu to od początku było grubymi nićmi szyte – powiedział Dariusz Joński, rzecznik SLD. Sojusz zgodnie...

zobacz więcej

Marcin Mastalerek dodał, że usunięci z partii posłowie mogą się odwołać do Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego. Obecnie są jednak poza PiS-em.

Rzecznik poinformował również, że Komitet Polityczny nie rozmawiał z posłami; opierał się na powszechnie dostępnych informacjach o ich postępku.

Marcin Mastalerek wezwał jednocześnie Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe do „rozliczenia winnych afer we własnych szeregach”. Komentując zapowiedź przeprowadzenia w Sejmie audytu, dotyczącego zagranicznych podróży posłów, Marcin Mastalerek powiedział, że taki audyt powinna przeprowadzić niezależna komisja. Dodał, że marszałek Sejmu Radosław Sikorski powinien wytłumaczyć się z obiadu, jaki zjadł za publiczne pieniądze z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Poszło o podróż do Madrytu

W piątek Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki zostali w partii zawieszeni – kiedy okazało się, że wzięli z sejmowej kasy pieniądze na podróż samochodami, a polecieli do Hiszpanii tanimi liniami w towarzystwie małżonek.

Według informacji Radia ZET, bilety lotnicze na przelot posłowie kupili pod koniec września, czyli na ponad 2 tygodnie przed otrzymaniem zgody na przejazd samochodem i na prawie miesiąc przed pobraniem zaliczki w wysokości 19 tys. 779 złotych. Byłym już posłom PiS może za to grozić sprawa karna.

Media informowały też o awanturze z udziałem żon parlamentarzystów, do której doszło na pokładzie samolotu. Wdały się one w sprzeczkę z obsługą, która zwróciła im uwagę, że nie można spożywać własnego alkoholu.

Podpisali listę i wyszli?

Dodatkowo istnieją podejrzenia, że posłowie niemal nie uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, rozpoczętej 30 października, na które polecieli. Mieli jedynie podpisać listę obecności.

Jarosław Kaczyński zapowiadał wcześniej usunięcie z partii zawieszonych posłów.


64 tys. zł z kasy Sejmu na podróże Hofmana. Deklarował głównie wyjazdy autem
teraz odtwarzane
Adam Hofman wziął udział tylko w 6 z 25 głosowań Zgromadzenia Parlamentarnego RE?

źródło:
Zobacz więcej